Adopcja psa: podstawowe wyposażenie, którego potrzebujesz

To prawda, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dziś podpowiemy Wam, jak najlepiej przygotujecie się na przybycie nowego członka rodziny.

Adopcja psa: podstawowe wyposażenie, którego potrzebujesz

Ujrzałeś go w szczekającym tłumie i od razu skradł Twoje serce. Wierne spojrzenie, nieśmiało merdający ogon na znak sympatii. Po kilku spacerach decyzja zapadła: to właśnie ten jedyny. Przez długi czas czekał na dom i nową rodzinę. Przed Tobą wyzwanie, które będzie wymagało dużo cierpliwości, zrozumienia, czasu i zaangażowania. Ale w zamian otrzymasz coś niezwykłego: bezgraniczną psią miłość. Ponieważ psy są jedynymi istotami, które kochają człowieka bardziejniż samych siebie.

Pewnie zastanawiacie się, czy w Waszym mieszkaniu lub domu zapanuje chaos. Ale nie martwcie się, poradzimy Wam, co powinniście przemyśleć zanim zaadoptujecie psa ze schroniska i jak najlepiej przygotujecie się na wspólne życie.

Świadoma decyzja

Pewnie słyszeliście to już tysiąc razy, ale nie zaszkodzi powiedzieć jeszcze raz: adopcja psa lub jego kupno powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ wiąże się z odpowiedzialnością na wiele lat.

Nie chodzi tylko o kwestie finansowe, czyli kupno całego psiego wyposażenia, od karmy, po wizyty u weterynarza, szczepienia, ubezpieczenia czy podatki. Posiadanie psa to czasochłonne zajęcie - musisz zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i uważać, żeby się nie nudził i nie był samotnie. Na początku spędzicie sporo czasu na treningach. Chwilę to zajmie, zanim wzajemnie sobie zaufacie. 

Pies w mieszkaniu?

Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie psa w mieszkaniu to dobry pomysł. Czy życie psa w bloku jest męczarnią i może lepiej byłoby zostawić go w schronisku? Odpowiedź brzmi: nie, trzymanie psa w mieszkaniu jest zupełnie normalne. Jeżeli masz czas na wyjście z nim minimum 3 razy dziennie na spacer, zabawy i aktywności, nic nie stoi Wam na przeszkodzie. Mieszkanie to miejsce, w którym pies powinien się wyciszyć. I jeśli pomyśleć o tym, że pies śpi nawet 14 godzin dziennie (szczenięta nawet 20!), kilka samotnych godzin w mieszkaniu nikomu nie zaszkodzi. 

To, że pies potrzebuje ogrodu to również niekoniecznie prawda. Po kilku dniach w nim spędzonych pies zna każdy kąt "jak własną kieszeń" i po prostu się w nim nudzi. Z tego względu ogród nigdy nie może zastąpić spacerów. Każdy pies musi się wybiegać i potrzebuje kontaktu z innymi psiakami.

Pieskie życie

Kwestia, o której nie powinieneś zapomnieć, zanim wprowadzi się do Ciebie pies: czy żaden z członków rodziny nie jest uczulony na psią sierść? Dla pewności zróbcie testy, żeby oszczędzić sobie niemiłej niespodzianki.

Pomyśl także o tym, co zrobisz z psem, kiedy będziesz chciał wyjechać na wakacje. Nie wszędzie można go ze soba zabrać - urlop w gorącej Turcji to średnia frajda dla psa. Więcej o tym temacie przeczytasz w artykule "Niezapomniany urlop z Twoim psem".

Zapytaj także rodziny przyjaciół, czy ktoś z nich mógłby zaopiekować się psem podczas Twojej nieobecności. Porada: nie zapomnij o hotelach dla psów, które są już praktycznie w każdym mieście. 

Nowy dom, nowe życie

Wyprowadzka ze schroniska i nowy dom to ogromna zmiana dla psa i wiąże się z dużym stresem. Daj mu czas, żeby zapoznał się z nową sytuacją i zaufał. Może się zdarzyć tak, że pies nie będzie dużo jadł i spał. Może być także nieufny, albo wręcz agresywny - to oznaka niepewności nowego lokatora i jest normalnym objawem. Jeśli masz dzieci, powinieneś im wyjaśnić, że pies na początku potrzebuje czasu. Zwariowane zabawy i wielogodzinne głaskanie muszą poczekać. Żeby oszczędzić psiakowi dodatkowego stresu, nie zaczynaj z nim treningu i nie kąp go od razu po przybyciu ze schroniska. To naprawdę za dużo dla jednego psa. Nie zmieniaj też od razu schroniskowej karmy, ponieważ może to doprowadzić do rewolucji żołądkowych.

Nadal jesteś z nami i chcesz podarować dom psu ze schroniska? Cudownie. Gratulujemy Ci tej wspaniałej decyzji i zapewniamy: adoptując jednego psa nie zmienisz całego świata, ale zmienisz świat tego psa. Ale teraz ruszamy jeszcze na zakupy, żeby mieć wszystko, czego potrzebuje nowy przyjaciel:

Dobra i zdrowa żywność jest w przypadków psów tak samo ważna jak w przypadku ludzi. Wpływa na ich zdrowie, energię i wygląd

Na te aspekty powinieneś zwrócić uwagę:

  • Głównym składnikiem karmy dla psów powinno być mięso. Do produkcji taniej karmy jako wypełniacz używane są zboża - jeśli widnieją one na pierwszym miejscu na liście składników to jest to znak, że ta karma nie jest odżywcza.
  • Pełnowartościowe tłuszcze - zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Są to bardzo ważne składniki, ponieważ zapewniają psu więcej energii niż białko. Dobre oleje to na przykład omega 3, które znajdują się w rybach.
  • Także warzywa stanowią ważną część psiej diety. Są dobre dla jelit, dostarczają witaminy i zapewniają energię.
  • Cukier nie powinien znajdować się w karmie dla psa!

Dobra karma dla psa nie jest tania. Dlatego marketowe regały najlepiej omijać szerokim łukiem. My polecamy na przykład karmę "Taste of the wild Pacific Stream". Zawiera wszystkie niezbędne składniki dla zdrowej diety. Porada comprigo: wybieraj duże opakowania - cena za kilogram jest wtedy niższa.

Uwaga: szczenięta potrzebują specjalnej karmy!

Pies powinien mieć swoje miejsce, w którym może odpocząć. Może to być kocyk, legowisko czy koszyk. Będzie to jego schronienie, własny kąt, do którego będzie się mógł wycofać, na przykład podczas wizyty gości. W takich sytuacjach pomocne jest, kiedy pies zna i reaguje na komendę "na miejsce". W Internecie znajdziesz wiele praktycznych filmików, które pomogą Ci w treningu.

Zwykłe legowiska wypełnione pianką mogą negatywnie wpływać na stawy i kręgosłup, dlatego my polecamy model wypełniony Memory Foam, która dopasowuje się do ciała. Dodatkowe zalety: wygląda świetnie, a obicie można prać w pralce!

Kąpiel

Psy także potrzebują regularnej pielęgnacji, ale nie powinno się ich za często kąpać, w przeciwnym razie mogą mieć problemy z suchą skórą. Jeżeli zauważysz, że Twój pies zaczyna "pachnieć", wyposaż się w odpowiedni, nawilżający szampon. Jest przyjazny dla skóry, sprawia, że sierść będzie błyszcząca i łatwa do czesania.

Czesanie

Niektóre rasy, takie jak terier tybetański, wymagają codziennego czesania, tych o krótkiej sierści, jak ridgebacki, dla odmiany czesać nie trzeba w ogóle. Dla psów o średniej/długiej sierści polecamy na przykład taką szczotkę. Jeśli wolisz używać grzebienia - w tym przypadku ważna jest odległość między "ząbkami". Szerokie ustawienie doskonale sprawdza się w przypadku psów o grubej sierści, dla tych o cienkiej sierści wystarczy wąski grzebień.

Pielęgnacja pazurów

Zapytasz: po co? Pielęgnacja pazurów to bardzo ważny temat. Długie pazury są bardzo niepraktyczne podczas biegania i mogą powodować ból. W najgorszym wypadku może nawet dojść do zapalenia. Najlepiej zapytaj weterynarza, jak prawidłowo obcinać i pielęgnować pazury, ale na pewno będziesz potrzebować odpowiedniego narzędzia.


Oczywiście potrzebujesz także smyczy. Jeżeli nie jesteś pewien, czy schroniskowy piesek ładnie chodzi na smyczy, najlepiej kup taką, którą można zapiąć dwa razy - na szelkach i na obroży. 

Jeżeli pies jeszcze się nie słucha, wypróbuj 10-metrową smycz treningową. Wystarczy zapiąć ja do szelek i pozwolić jej luźno leżeć na ziemi. Jeżeli pies ignoruje Twoje wołania, stań na linie i przywołaj psa ponownie. 

Pies powinien nosić obrożę cały czas. Jeżeli dodatkowo przypniesz do niej małą plakietkę z adresem i numerem telefonu, szybko odzyskasz go, jeśli się zgubi. Obroża nie jest jednak najlepszym wyborem podczas spacerów. Pies może poważnie zranić sobie krtań lub kręgosłup jeśli ciągnie i ma smycz podpiętą do obroży. Szelki rozłożą równomiernie ten nacisk na nieco mniej wrażliwe obszary. Dają także większą kontrolę nad psem. A dzięki odblaskowym paskom Twój pies stanie się jeszcze bardziej widoczny.

Drewniana miska dla psa duo amber

Drewniana miska dla psa duo amber

Zobacz ofertę

Naturalnie miska także należy do podstawowego wyposażenia psa. Może to być zwykła metalowa miska albo nawet talerz, ale jeżeli chcesz trochę rozpieścić swojego pupila, ten model będzie strzałem w dziesiątkę. Wybierz odpowiedni rozmiar i ustaw ten designerski mebel tak, żeby wszyscy mogli go podziwiać. 

Zabawki to radocha, szczególnie dla psów! Wybór w tej kategorii jest ogromny: od piłek i frisbee do przeróżnych lin. Istnieje także wiele różnych gier strategicznych, takich jak Trixie Dog Activity Poker Box. Przy użyciu nosa i łap pies musi naciskać i wypróbowywać różne rzeczy, żeby dostać się do ukrytej nagrody (psiego ciasteczka). Gwarantujemy Wam niezły ubaw podczas oglądania wyczynów Waszych pupili!

Dobrym rozwiązaniem na nudę jest Kong. Jest to zabawka zrobiona z naturalnego kauczuku, którą można wypełnić smakołykami, które pupil musi cierpliwie wylizywać. Super praktyczne, kiedy chcesz zająć czymś psa, na przykład podczas wizyty gości.

Torba transportowa

Torba transportowa

Zobacz ofertę

Torba transportowa pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest oczywiście możliwość transportowania psa :) Klatki nie są aż tak praktyczne, ponieważ nie można ich złożyć i zajmują dużo miejsca. Ten model można szybko rozłożyć i po złożeniu wszędzie się zmieści

Druga funkcja ma sens szczególnie, jeżeli adoptujesz szczeniaka. W środku znajdą spokojne miejsce do snu i odpoczynku. Szczenięta potrzebują dużej porcji uwagi i czasem po prostu nie będziesz mieć czasu na zajmowanie się nimi albo będziesz chciał, żeby pies się wyciszył.