Czym jest Amazon Echo? Wyjaśniamy i rozwiewamy wątpliwości!

Mała instrukcja do inteligentnego głośnika Amazona

Czym jest Amazon Echo? Wyjaśniamy i rozwiewamy wątpliwości!

Amazon Echo jest obecnie wiodącą marką w kategorii inteligentnych głośników. Jeden z sześciu Amerykanów posiada takie urządzenie, a wielu innych zamierza je nabyć w najbliższej przyszłości. Oczekuje się, że do końca 2018 r. aż do 40% gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii będzie posiadać Amazon Echo.

Podczas gdy Amazon Echo i inteligentne głośniki stają się coraz bardziej popularne, wiele osób zadaje sobie pytanie: "Czym dokładnie jest Amazon Echo? Jak to działa? ". Nasz kompaktowy przewodnik odpowiada na niektóre z najczęściej zadawanych pytań i pomaga zdecydować, czy warto zdecydować się na zakup.


Czym jest Amazon Echo?

Amazon Echo to inteligentny głośnik, który łączy się przez Wi-Fi i Bluetooth, aby umożliwić sztucznej inteligencji o iminieu Alexa komunikację z domownikami. Chociaż początkowo Alexa miała być tylko urządzeniem audio, nowsze modele, takie jak Amazon Echo Show, zostały wyposażone w ekran LCD, aby nie ograniczać zdolności Alexy do samego dźwięku.


Jak działa Amazon Echo?

Podczas obsługi Amazon Echo używa się słowa kluczowego "Alexa", aby zasygnalizować urządzeniu, że chce się go użyć. Słowa kluczowe można zamienić na "Komputer", "Amazon" lub "Echo". Inteligentny głośnik reaguje na słowo kluczowe nawet wtedy, kiedy nie jest używany. Po włączeniu użytkownik może wejść w interakcje z Alexą, wydając polecenia lub zadając pytania, takie jak "Alexa, zagraj muzykę jazzową", "Alexa, czy dzisiaj będzie padać?" A nawet "Alexa, kup nową karmę dla psów". Więc dochodzimy do następnego pytania:

Co robi Amazon Echo?

Mężczyzna siedzi na kanapie i rozmawia z inteligentnym głośnikiem

Zdolności Alexy nazywają się "skillami". Możesz spersonalizować swoje własne urządzenie, wybierając funkcje, które są dla Ciebie najważniejsze. Mogą to być na przykład informacje o trasie, tłumaczenia, żart dnia, przepisy kulinarne, prognoza pogody i aktualności dnia. Większość używa Alexy do:

 • odtwarzania muzyki poprzez Spotify: posiadacze konta premium mogą używać Alexy do odtwarzania muzyki. Możesz poprosić o konkretne utwory lub gatunki, powtórzyć lub przerwać utwory i dostosować głośność.
 • odczytywania audiobooka: Amazon Echo łączy się z audiobookami Amazona, dzięki czemu Alexa może Ci poczytać.
 • robienia zakupów w Amazonie: użytkownicy Amazon Prime mogą aktywować na stronie funkcję One-Click Shopping, a następnie dokonywać zakupów przy pomocy Alexy. Używa ona historii zakupów, aby na przykład wybrać ulubiony szampon lub najczęściej kupowaną karmę dla kotów. Zanim zakup zostanie umieszczony w koszyku, Twój głos musi jeszcze wyrazić zgodę na zakup.
 • odczytywania wiadomości lub prognozy pogody: Alexa wykorzystuje newsy (obecnie głównie z BBC), aby zaprezentować Ci najważniejsze wiadomości dnia. Dzięki temu możesz mieć je na wyciągnięcie ręki.
 • zadawania pytań: Alexa korzysta z Internetu, żeby na nie odpowiedzieć. Możesz zadawać najróżniejsze pytania, od "czy psy śnią?" do "do której czynne jest Tesco?".
 • używania urządzeń Smart Home: dzięki Amazon Echo możesz kontrolować prawie wszystkie urządzenia Smart Home. Używając kompatybilnych urządzeń, Alexa może włączać i wyłączać oświetlenie, zmieniać kolor światła, bezpiecznie blokować drzwi, włączać alarm, regulować temperaturę, otwierać drzwi garażowe i zmieniać kanały telewizyjne.

Brzmi nieźle. Czy Amazon Echo ma jakieś wady?

Pies siedzi na kanapie i patrzy na inteligentny głośnik

Chociaż Alexa posiada wiele umiejętności, jej funkcje mają również ograniczenia. Na przykład Twoje polecenia mogą zostać źle zrozumiane i Alexa zrobi rzeczy, o które nie prosiłeś. Amazon podejmuje wiele prób naprawienia tych błędów. Nowsze wersje Alexa są już nieco lepsze w rozumieniu i odpowiadaniu na pytania.

Alexa ma również kilka dziwactw, które dla niektórych mogą być śmieszne, a dla innych trochę straszne. Trafiła na medialne nagłówki po tym, jak straszyła ludzi nagle zaczynając się śmiać bez ostrzeżenia. Aby jednak uzyskać kilka zabawnych odpowiedzi, zalecamy zadanie następujących pytań:

"Alexa, who are you going to call" 

"Do you know The Muffin Man"

"Alexa, what's the longest place name in Europe?"

Alexa nie jest zbyt dobra w odpowiadaniu na przypadkowe pytania. Plotki mówią, że Google Home, inteligentny głośnik marki Google, jest w tym temacie lepszy.


Jakie rodzaje Amazon Echo są dostępne? Ile kosztują?

Pani stoi w kuchni, w tle stoi inteligentny głośnik

Przed zakupem Amazon Echo najlepiej jest rozważyć, czy chcesz mieć pewne funkcje, takie jak wbudowany Home Hub czy funkcje wideo. Tak sprawdzisz, który wariant jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Obecnie w Wielkiej Brytanii dostępnych jest pięć modeli: Amazon Echo, Echo Dot, Echo Show, Echo Plus i Echo Spot.

Echo Show, Plus i Spot to najnowsze modele - ukazały się w 2017 roku.


Gdzie można kupić Amazon Echo?

Amazon Echo można kupić bezpośrednio na Amazonie. Istnieje również wielu innych renomowanych dostawców, którzy sprzedają te urządzenia. Zanim jednak dokonasz zakupu, przemyśl to, która technologia jest dla Ciebie najlepsza. Oczywiście u nas znajdziesz najlepsze oferty.

 • oryginalny model
 • brak ekranu i kamery
 • dobry głośnik (0.6“ wysokotonowy, 2.5“ niskotonowy)
 • mniejszy niż oryginał
 • gorszy głośnik (0.6“)
 • brak ekranu i kamery
 • najlepiej używać go jako dodatkowe urządzenie w innym pokoju
 • wbudowany Home Hub (idealny dla posiadaczy Smart Home)
 • porządne głośniki (0.8“ wysokotonowy, 2.5“ niskotonowy)
 • brak ekranu i kamery
 • posiada 7-calowy ekran (do filmów, zdjęć, wideokonferencji itp.)
 • porządny głośnik (podwójne stereo 2")
 • ekran do filmów, zdjęć, wideokonferencji itp.
 • mniejszy niż Amazon Echo Show (ekran 5,5 cala)
 • głośniki 1.4"
 • przedni aparat o niższej rozdzielczości