8 inspirujących filmów, które powinna obejrzeć każda kobieta

Kobiety nie zawsze miały możliwość cieszenia się wolnością i równością w takim stopniu, jak teraz. Żeby złożyć hołd niezliczonym kobietom, które walczyły i nadal walczą o równouprawnienie, wybraliśmy 8 filmów, które zainspirują wszystkie Panie.

8 inspirujących filmów, które powinna obejrzeć każda kobieta

Co roku 8 marca świętujemy Dzień Kobiet. Jest to świetny moment na to, żeby wygodnie usiąść w fotelu z winem lub ciepłą herbatą i porozmyślać na tym, jak wspaniałe są kobiety. I może na to, żeby włączyć film, który to udowodni.

Droga do osiągnięcia równości płci była bardzo wyboista i nadal pozostaje wiele do zrobienia. Tak naprawdę nie jest to wcale trudne. Jedyne czego potrzebujemy, to żeby kobiety były wspaniałe, a reszta pozwoliła im takimi być. 

Sytuacja powoli się zmienia. Mamy coraz więcej historii kobietami i kobietach. One były z nami zawsze, ale różnica jest taka, że teraz zaczyna się o nich mówić. Wybraliśmy dla Was kilka historii, które odznaczają się wybitnie inspirującymi wzorcami dla młodszych i starszych Pań. Przypomną nam one o wielkich wyzwaniach i przeszkodach, które kobiety musiały przezwyciężyć, aby osiągnąć swoje cele. Oto kilka filmów o matkach, córkach, wojowniczkach, bohaterkach i kobietach, które zmieniają świat dzień po dniu.

"Mulan" / "Mulan II"

Zobacz ofertę

Mimo, że księżniczki Disneya nie zawsze pasują do ruchu wzmacniania pozycji kobiet, uważamy, że Mulan jest wyjątkiem. Opowieść ta jest luźno oparta na legendarnej wojowniczce z chińskiego folkloru, Hua Mulan, która także walczyła w armii na miejscu ojca, spisanej po raz pierwszy w VI wieku.

Mulan dorastała w bardzo patriarchalnym i tradycyjnym społeczeństwie, ale udaje jej się zrobić to, co uważa za słuszne, sprzeciwiając się wszelkim tradycjom. Wślizguje się do armii przebrana za mężczyznę, przewyższa wszystkich chłopców w swojej klasie, ratuje życie księcia i dowodzi, że jest przywódcą. Nie wiemy, czy istnieje taka dziewczyna, która nie byłaby zainspirowana jej zakończeniem, kiedy cesarz Chin pochyla się przed Mulan, nieuczesaną chłopczycą, która uratowała imperium.

"Podniebna poczta Kiki"

Zobacz ofertę

Jak najlepiej opisać dzieło Hayao Miyazaki? Jest to opowieść o 13-letniej wiedźmie, która próbuje odnaleźć swoje miejsce na świecie, historia o dojrzewaniu, ale streszczenie tej fabuły po prostu nie byłoby sprawiedliwe. Ta niezwykła dziewczynka z magicznymi mocami ma głębię, która jest bardzo realna dla każdego, kto przeszedł okres dojrzewania. Walczy z poczuciem izolacji i zagubienia. Jednak nastrój tego anime jest podnoszący na duchu i inspirujący.

"Podniebna poczta Kiki" wymownie pokazuje, że możesz mieć swoje dziwactwa, być niezależna i na tyle odważna, by uratować swojego księcia. W połączeniu z pięknymi sceneriami typowymi dla pracy Miyazaki jest to po prostu obowiązkowa pozycja dla kobiet w każdym wieku.

"Zwierzogród" to kolejna bajka Disneya, która pokazuje, jak bardzo firma zmieniła podejście do ich "księżniczek" i kobiet ogólnie. Bajka opisuje historię Judy Hopps, króliczka płci żeńskiej, która jest pierwszym takim zwierzątkiem w policji. W antropomorficznym świecie, w którym żyją drapieżniki i ofiary, Judy staje wobec uprzedzeń zakładających, że jest malutkim, fizycznie słabym zwierzęciem w zdominowanej przez drapieżników rzeczywistości. Mimo że jej płeć nigdy nie jest wyraźnie wymieniona, jej walka prawdopodobnie wydaje się znajoma każdej kobiecie, która próbuje swoich sił w zdominowanym przez mężczyzn świecie pracy lub sportu. Przyjemnie oglądać Judy Hopps, która pokazuje światu, że nie jest tylko "głupim królikiem" w bardzo zabawnej i dowcipnie skonstruowanej historii.

Oparty na autobiograficznej powieści Marjane Satrapi film opowiada historię młodej dziewczyny dorastającej w Iranie podczas rewolucji islamskiej, w czasie politycznych zawirowań, wojen i ucisku. Chociaż historia nie jest bynajmniej wesoła, trudno nie uśmiechnąć się do buntowniczego ducha Marjane, kurtki jeansowej "Punk's Not Ded", jej wewnętrznej imprezowej strony i otwartości. Wciągająca i wnikliwa historia Satrapi jest po prostu obowiązkowa.

"Mała Miss" to historia 8-letniej Olivii, której największym marzeniem jest wzięcie udziału w konkursie piękności. Niewypowiedzianym problemem jest fakt, że Olivia nie jest dzieckiem, które większość określiłaby jako "piękne", a jej rodzina jest dziwaczna. Ale Olivia ani razu nie wstydzi się swojego dzikiego, uzależnionego od narkotyków dziadka, przygnębionego wujka-geja lub swojego wyglądu. Ta pewność siebie sprawia, że Olivia jest idealną bohaterką, a film to przyjemność zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

W 2014 Malala Yousafzai dostała Pokojową Nagrodę Nobla za jej aktywizm na rzecz edukacji kobiet. W wieku 17 lat stała się najmłodszą laureatką Nagrody Nobla. Dorastając w Pakistanie w czasach reżimu talibańskiego, Malala zaciekle prowadziła kampanię na rzecz praw kobiet na całym świecie. Film dokumentalny "To ja, Malala" mówi nam nie tylko o jej życiu i aktywizmie, ale także o niej jako o osobie. To prawdziwie inspirująca opowieść o tym, jak bardzo kobieta może się zmienić pomimo młodego wieku, statusu i wszystkich innych przeciwności.

Jej biografię o tym samym tytule świetnie się czyta i polecana jest dla uczniów w wieku szkolnym.

"Ukryte działania"

Zobacz ofertę

"Ukryte działania" to film nakręcony na podstawie książki non-fiction autorki Margot Lee Shetterly i opowiada o trzech Afroamerykankach, które pracowały dla NASA w latach 60., w czasach segregacji rasowej i zimnej wojny. Odkrywając nieopowiedzianą historię tego, co zrobiły kolorowe kobiety dla społeczeństwa, film pomaga zrozumieć wiele kwestii istotnych dla dzisiejszego społeczeństwa, takich jak mansplaining (męski protekcjonalizm), codzienny seksizm i rasizm.

Jest to film, który każda kobieta powinna obejrzeć w pewnym momencie swojego życia. Oparta na faktach "Sufrażystka" opowiada o ruchu wyzwolenia kobiet w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. Podążamy za narracją Maud, pracowniczki pralni i młodej matki oraz jej zaangażowaniem w ruch sufrażystek. Opowieść nie tylko pokazuje realia społeczne, ekonomiczne i polityczne swoich czasów, ale jest także głęboko osobista, gdy obserwujemy, jak Maud spotyka się ze stygmatyzacją, brutalnością policji, molestowaniem seksualnym i ubóstwem. Koronowany przez porywające występy Carey Mulligan, Heleny Bonham Carter i wspaniałej Meryl Streep, "Sufrażystka" oddaje hołd wszystkim kobietom, które pisały historię.