Najlepsze gry i zabawy ruchowe do ogrodu i na plażę

Znajdź najbardziej ekscytujące gry ruchowe dla całej rodziny - do ogrodu, na wakacje nad jeziorem lub na plaży.

Najlepsze gry i zabawy ruchowe do ogrodu i na plażę

Dni wolne to czas dla rodziny! I czy może być coś lepszego niż bycie aktywnym w Twoim własnym ogrodzie, na górskiej łące, nad jeziorem lub na plaży? Pojawiło się kilka nowych pomysłów, które pozwolą się Wam wspólnie poruszać. Czasem są to nowo opracowane pomysły, czasami stare klasyki, które są ponownie modne. W niektóre gra się we dwójkę a w inne w cztery osoby. Ale wszystkie promują zdolności motoryczne i radość z ruchu.

No to jak, masz ochotę zagrać? Oto nasze ulubione pozycje:

Kubb: zagraj jak Wikingowie

Kubb: zagraj jak Wikingowie

Zobacz ofertę

W Szwecji i Norwegii Kubb jest jedną z najpopularniejszych gier do zabawy na świeżym powietrzu. Gra zręcznościowa wspaniale sprawdzi się na otwartych przestrzeniach. Tworzysz dwie drużyny od 1 do 6 osób każda. Drużyny stają naprzeciw siebie i muszą powalić 5 Kubbów (drewnianych klocków) przeciwników za pomocą 6 pałek do rzucania. Nie można trafić króla na środku. Pierwszy gracz, który strąci wszystkie 5 klocków i na samym końcu króla, wygrywa!

Wniosek: świetna gra dla dzieci od 4 lat, trzeba być dokładnym i mieć dobre oko.

Mölkky: wygrywa ten, kto zdobędzie 50 punktów

Mölkky: wygrywa ten, kto zdobędzie 50 punktów

Zobacz ofertę

Mölkky z Finlandii funkcjonuje podobnie jak Kubb. Jednak w przeciwieństwie do tego pierwszego, paliki mają numery i są zgrupowane razem. Teraz musicie na zmianę rzucać drewnianym zbijakiem. Jeśli przewróci się na przykład drewienko z liczbą 12, to gracz dostaje 12 punktów. Punkty są dodawane. Musisz zdobyć okrągłe 50 punktów, żeby wygrać. Celuj dobrze - jeśli zdobędziesz więcej niż 50, to cofniesz się o 25 punktów!

Wniosek: szybka do zrozumienia, nieskomplikowana gra, podczas której można się dobrze bawić. Poza tym pomaga w nauce liczenia.

Gra zręcznościowa drabina: rzuć i zaczep na drążku!

Gra zręcznościowa drabina: rzuć i zaczep na drążku!

Zobacz ofertę

Ta drabina jest zupełnie nową zabawą. Szybko ją zbudujecie i rozstawicie, a sprawi niesamowitą radość najmłodszym. Celem gry jest rzucanie piłeczek połączonych liną tak umiejętnie, żeby zakręciły się i zaczepiły wokół kolorowych poprzeczek. Są one oznaczone kropkami od 1 do 3. Pierwszy gracz, który osiągnął 21 punktów, wygrywa. Od 2 do 10 graczy.

Wniosek: nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się nawet do całkowicie zapchanego bagażami samochodu. Idealna zabawa na plażę i łąkę.

Air Head Lob the Blob: wymagany jest dobry cel

Air Head Lob the Blob: wymagany jest dobry cel

Zobacz ofertę

Swój cel możesz ulepszyć za pomocą nadmuchiwanej gry do rzucania i celowania - Airhead Lob the Blob. Gra nie jest tania, ale sprawia wiele frajdy. Zaleca się ją dla dzieci w wieku od 6 lat, ale nie oderwiesz od niej także trzech i czterolatków. Kiedy starszy brat lub starsza siostra ćwiczą swoje umiejętności rzucania, młodsze rodzeństwo też będzie chciało zatopić jeden z czterech zielonych lub niebieskich worków w 25 cm dołku. Wszystkie przedmioty są nadmuchiwane, więc ani rampa, ani worki nie potrzebują dużo miejsca. Doświadczeni rzucający mogą nawet umieścić rampę w basenie i zrobić z niej ruchomy cel.

Wniosek: idealna zabawa na wakacje na plaży, zmieści się nawet w bagażu podręcznym w samolocie.

Kan Jam Frisbee: hit z USA

Kan Jam Frisbee: hit z USA

Zobacz ofertę

Prawdopodobnie już znasz frisbee ze swojego dzieciństwa. Nowa odsłona tej gry napływa ze Stanów i nazywa się Kan Jam Frisbee. Istnieją tam już konkursy Kan Jam z dużą liczbą uczestników i odwiedzających. W przeciwieństwie do zwykłego frisbee, w którym rzucasz dyskiem, w Kan Jam zabawa wygląda następująco: jedna osoba rzuca frisbee, a druga (stojąca obok pojemnika) musi uderzyć (odbić) lecący krążek tak, aby wylądował w pojemniku. Najlepiej obejrzyj samouczek. Dostajesz Frisbee i dwa pojemniki.

Wniosek: trudna gra, najlepiej dostosowana do starszych dzieci. Promuje szybkość i koordynację.

Boccia to już przeszłość: teraz gra się w Crossboccia

Boccia to już przeszłość: teraz gra się w Crossboccia

Zobacz ofertę

Tradycyjna gra na plażę i do ogrodu to boccia lub bule. Współczesną odpowiedzią na to jest Crossboccia - miękkie torby z tkaniny są wypełnione granulkami z tworzywa sztucznego, są więc lekkie jak piórko. Możesz je po prostu umieścić w walizce i poupychać tam, gdzie jeszcze jest miejsce. Crossboccia działa w następujący sposób: najpierw rzuca się małym płóciennym woreczkiem. Następnie próbujesz umieścić swoje trzy woreczki do rzucania blisko niego. Osoba, która najlepiej celuje, wygrywa. Gra została opracowana w pagórkowatym Wuppertalu z myślą o tym, że małe woreczki nie powinny się sturlać. Dlatego w Crossboccia można grać wszędzie - nawet na zboczach górskich lub w środku ruin przemysłowych. Zestaw składa się z trzech kuli dla czterech graczy, ale istnieją również wersje dla jednego lub dwóch graczy, a nawet zestaw, w którym piłeczki świecą w ciemności - idealne na szybką rozgrywkę w parku późną nocą.

Wniosek: nawet najmłodsi będą się świetnie bawić, ponieważ woreczki są znacznie lżejsze niż piłki do boccia.

OGO SPORT SET: świetna zabawa dla zwariowanych

OGO SPORT SET: świetna zabawa dla zwariowanych

Zobacz ofertę

I kolejna gra ze Stanów Zjednoczonych, która naprawdę Was uzależni. Możecie grać na małych powierzchniach z dziećmi, partnerem lub przyjaciółmi. Zestaw zawiera dwie płyty (podobne do frisbee) z siatką i przyjemnym pierścieniem z pianki oraz puchatą piłeczkę. Piłkę uderza się w tą i z powrotem, od jednego do drugiego gracza. Siatka dysku działa jak trampolina i wyrzuca piłkę z powrotem. Jeśli piłka spadnie na ziemię, natychmiast się zatrzymuje, aby nie przeszkadzać innym gościom na plaży.

Wniosek: Ogo nie tylko się bawi, ale także trenuje umiejętności ruchowe i koordynację. Rakietkami można też grać we frisbee.

Rakieta Nerf Sports: wirujące loty

Rakieta Nerf Sports: wirujące loty

Zobacz ofertę

Rzucanie i łapanie, we dwie, trzy lub cztery osoby. Dzięki piłce Nerf Sports Vortex Football każdy strzał sprawia podwójną przyjemność. Dzięki gwizdkom na bokach rakiety gwizd będzie przebijał się przez powietrze. Nerf można rzucać różnymi technikami. Możesz go chwycić w środku i rzucić prosto. Lub wyrzucić go chwytając za ogon. 

Wniosek: materiał jest przyjemny i poręczny. Przy odrobinie praktyki i wytrwałości nawet najmłodsi staną się zawodowymi miotaczami.