10 inspirujących książek dla dziewczyn & młodych kobiet

Wiesz, że wychowujesz swoje dziecko prawidłowo, gdy Twoja córka ma szalone aspiracje, takie jak bycie pierwszą kobietą-prezydentem na Marsie. Dzieciaki w dzisiejszych czasach ... skąd one biorą te pomysły? Oczywiście... z książek!

10 inspirujących książek dla dziewczyn & młodych kobiet

Prawie każdy mól książkowy ma taką książkę lub dwie, którą przeczytał w dzieciństwie lub w wieku dojrzewania, które bezgranicznie pokochał. Czytanie niesamowicie kształci. Niestety zdarza się tak, że kobiety i dziewczynki mogą mieć trudności z odnalezieniem postaci literackich, z którymi szczerze mogą się identyfikować.

Powód jest prosty: w literaturze nie ma tak wiele bohaterek, jak bohaterów. Są jednak fantastyczne bohaterki. Wybraliśmy dla Was 10 książek dla wszystkich grup wiekowych, które zawierają zabawne, zadziorne, rozgarnięte, twarde, tworzące historię postacie kobiece, na których mogą się wzorować dziewczęta i młode kobiety.

"Księżniczka w papierowej torbie" Robert Munsch

"Księżniczka w papierowej torbie" Robert Munsch

Zobacz ofertę

"Księżniczka w papierowej torbie" nie jest typową opowieścią, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Tutaj książniczka nie czeka na rycerza na białym koniu, ale bierze sprawy w swoje ręce. To Elżbieta rusza w pogoń za złym smokiem, który porwał jej księcia. Książka zyskała uznanie krytyków i środowiska feministycznego za łamanie stereotypów i przekazywanie dobrych idei.

Rekomendowany wiek: 4-7

"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" Kate Pankhurst

"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" Kate Pankhurst

Zobacz ofertę

Inspirująca i pięknie ilustrowana książka zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, która opisuje życiorysy nadzwyczajnych kobiet, które na zawsze zapisały się w historii. Niech dzieciaki poznają życie takich pań jak Jane Austen, Coco Chanel czy Maria Skłodowska-Curie.  

Ciekawy fakt: autorka, Kate Pankhurst to potomek Emmeline Pankhurst, słynnej działaczki na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych, która także została wspomniana w książce. 

Rekomendowany wiek: 6 lat

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" Elena Favilli, Francesca Cavallo

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" Elena Favilli, Francesca Cavallo

Zobacz ofertę

Kolejna wspaniała książka o wpływowych kobietach w historii, tym razem z buntowniczym akcentem. Celem tej książki jest stworzenie silnych modeli do naśladowania dla dziewcząt i pokazanie im, że mogą zostać tym, kim chcą, gdy dorosną. Zawiera 100 opowieści o naukowcach, malarkach, inżynierach i nie tylko, a wszystko to ozdobione jest niesamowitymi grafikami 60 różnych artystek z całego świata.

Rekomendowany wiek: 5+

"Matylda" Roald Dahl

"Matylda" Roald Dahl

Zobacz ofertę

"Matylda" to genialne dzieło niesamowitego Roalda Dahla, który napisał wiele dziecięcych klasyków (takich jak "Charlie i fabryka czekolady"). Główna postać, Matylda, to trochę kłopotliwa dziewczynka, która uwielbia żartować ze swoich rodziców. Jest także cudownym dzieckiem, molem książkowym już w wieku pięciu i pół lat i telekinetką. Adaptacja tego filmu jest również godna polecenia!

Rekomendacja wiekowa: 6+

"Pułapka czasu" Madeleine L'Engle

"Pułapka czasu" Madeleine L'Engle

Zobacz ofertę

"Pułapka czasu" to pierwsza książka L'Engle z serii "Kwintet czasu". Jest to fantastyka science-fiction, a więc będzie świetną lekturą dla młodych czytelników, którzy interesują się tematyką podróży w czasie. Bohaterką jest 13-letnia Meg Murry, która jest niezdarną i upartą kujonką. Nie pasuje do swojej rzeczywistości, co sprawia, że utożsamią się z nią setki młodych kobiet. Należy również wspomnieć, że książka ma ukryte chrześcijańskie motywy - przypominające "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa - ale tutaj chodzi o miłość, współczucie i dziewczyny dające czadu na matmie. Książka była tak popularna przez całe pokolenia, że na jej podstawie powstał również film.

Rekomendowany wiek: 9-14

"Sekretne życie pszczół" Sue Monk Kidd

"Sekretne życie pszczół" Sue Monk Kidd

Zobacz ofertę

Wspaniale napisana, wciągająca książka o dojrzewaniu, opowiadająca historię 14-letniej dziewczynki. Chociaż ta powieść jest ulubionym tytułem wśród klubów z książkami dla kobiet, z pewnością nie powinna zostać sklasyfikowana jako typowa powieść o dojrzewaniu. Postacie wydają się niebywale prawdziwe, a historia zajmuje się rzeczywistymi problemami, takimi jak związki czy rodzice stosujący przemoc. Wspaniała lektura nie tylko dla kobiet w każdym wieku, ale także dla mężczyzn, ponieważ oferuje ona wgląd w kobiecą egzystencję.


Rekomendacja wiekowa: 11-17

"Igrzyska śmierci" Trylogia

"Igrzyska śmierci" Trylogia

Zobacz ofertę

Filmy ze wspaniałą Jennifer Lawrence przyciągały do kin miliony, ale czy musimy nawet wspominać o tym, że książki są lepsze? Niezależnie od tego, czy oglądałeś filmy, czy nie, ta fantastyczna trylogia autorstwa Suzanne Collins jest świetną lekturą, pełną przygód i emocji. Na naszą listę trafia dzięki bohaterce: Katniss Everdeen. Jest twardą, pełną pasji młodą kobietą, która próbuje wszystkiego, co w jej mocy, by ocalić ludzi, których kocha. Złożoność jej charakteru sprawia, że książki są o wiele bardziej przyjemne niż filmy (przynajmniej w naszej skromnej opinii).

Zalecany wiek: 12+

"Kłopot z kobietami" Jacky Fleming

"Kłopot z kobietami" Jacky Fleming

Zobacz ofertę

"Kłopot z kobietami" to genialna bajka, która dekonstruuje wiele powszechnych w nieodległej przeszłości uprzedzeń dotyczących kobiet, jednocześnie przedstawiając nam mniej znane kobiety w historii. Książka jest niesamowicie zabawna i sarkastyczna, ale także trochę smutna, biorąc pod uwagę to, że pewne uprzedzenia nadal istnieją. Świetna lektura dla nastolatków i dorosłych.


Zalecany wiek: 14+

"Fun Home: Tragikomiks rodzinny" Alison Bechdel

"Fun Home: Tragikomiks rodzinny" Alison Bechdel

Zobacz ofertę

To graficzne wspomnienie Alison Bechdel opowiada historię córki próbującej pogodzić się ze śmiercią jej ojca. Podczas gdy Alison jest otwartą lesbijką, później dowiaduje się, że jej ojciec był zamkniętym w sobie homoseksualistą i że prowadził on tajne życie. Alison jest głównym konfliktem tej powieści graficznej. To porywająca, emocjonująca i zabawna historia. Bardzo szczegółowe rysunki są pełne aluzji do odkrycia.


Zalecany wiek: 14+

"Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa" Maya Angelou

"Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa" Maya Angelou

Zobacz ofertę

Chociaż ta książka jest autobiografią, czyta się ją bardzo podobnie jak dzieło literackie pod względem przepływu i struktury. Opowiada o dzieciństwie Angelou, czarnoskórej dziewczynki dorastającej w posegregowanym małym miasteczku w Arkansas. Angelou obnaża trudności swojego dzieciństwa z brutalną szczerością, zajmuje się takimi problemami jak bieda, rasizm i gwałt. Mimo to, Angelou udaje się dodać odrobinę humoru i nadziei do całej powieści, co sprawia, że jest to bogate doświadczenie czytelnicze. Maya Angelou jest doskonałym przykładem, że bez względu na to, jak bardzo upadniesz w życiu, wciąż możesz osiągnąć sukces.


Zalecany wiek: 14+