Ukochana mikrofalówka - najlepsze urządzenia i jak prawidłowo z nich korzystać

PING! Jedzenie gotowe! Jeżeli zależy Ci na czasie to mikrofalówka jest najlepszym rozwiązaniem. Ale czy jest zdrowa? Margret Morlo ze Stowarzyszenia do spraw Odżywiania i Dietetyki rozwiewa nasze wątpliwości.

Ukochana mikrofalówka - najlepsze urządzenia i jak prawidłowo z nich korzystać

Pani Morlo, ciągle słyszy się, że żywność przygotowywana w kuchence mikrofalowej jest niezdrowa. Czy rzeczywiście tak jest?
Margret Morlo: Jedzenie z kuchenki mikrofalowej jest równie zdrowe lub niezdrowe jak jedzenie gotowane na kuchence lub pieczone w piekarniku. Ogrzewanie i wysokie temperatury niszczą od 40 do 80% wszystkich witamin. Dotyczy to jednak zarówno pieca, jak i mikrofalówki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że jemy wystarczająco dużo surowych warzyw i owoców - nie tylko gotowanych.


Jak funkcjonuje mikrofalówka?
Margret Morlo: W mikrofalówce fale elektromagnetyczne są generowane przy bardzo niskiej częstotliwości. Te tak zwane mikrofale wprawiają cząsteczki wody w żywności w ruch. Wibracje te generują ciepło. Im wyższa zawartość płynów w żywności, tym szybciej się nagrzewa. A miska lub talerz pozostaną zimne, ponieważ promienie przechodzą przez takie materiały jak szkło, porcelana i plastik.


Wspomniała Pani o promieniowaniu. Czy jest ono bezpieczne?
Margret Morlo: Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) nie stwierdził zagrożenia dla zdrowia przy właściwym stosowaniu mikrofalówki. Promienie nie są szkodliwe dla żywności. Ze względów bezpieczeństwa kuchenkę mikrofalową można włączyć tylko wtedy, gdy drzwi są zamknięte. Nieszczelność może teoretycznie prowadzić do wycieków promieniowania. Każdy, kto odziedziczył stare urządzenie i nie jest pewny, może zabrać je do specjalnego dystrybutora, który je przetestuje.


Czy w związku z tym nie należałoby po prostu pozbyć się starych urządzeń?
Margret Morlo: Nowe urządzenia gospodarstwa domowego mają tę zaletę, że oszczędzają prąd, ponieważ zużywają mniej energii. Ale jeśli stare urządzenie działa, nie ma powodu, aby je wyrzucać. Już 20 lat temu mikrofale musiały spełniać wymogi w zakresie ochrony przed promieniowaniem. Jeśli jednak odkryjesz uszkodzone miejsce lub jeśli urządzenie spadnie podczas przeprowadzki, powinieneś zlecić jego sprawdzenie.


Tymczasem istnieją urządzenia, które nie tylko ogrzewają, ale również grillują i gotują na parze. Czy taka inwestycja jest warta zachodu?
Margret Morlo: Takie urządzenia mają niewiele wspólnego z klasyczną kuchenką mikrofalową. Posiadają one jedną lub więcej dodatkowych funkcji i mogą teoretycznie zastąpić piekarnik czy kuchenkę. Ważne jest, aby wcześniej zadać sobie pytanie, co chcemy robić przy pomocy urządzenia. Jeśli chcesz tylko podgrzać gulasz z poprzedniego dnia, wystarczy Ci proste urządzenia. Student, który nie ma własnej kuchni, może zdecydować się na urządzenie dzięki ktoremu będzie mógł coś ugrillować lub upiec.


Do czego mikrofala najbardziej się przydaje?
Margret Morlo: To oczywiste - do podgrzania szklanki mleka. Nie ma szybszego lub bardziej energooszczędnego sposobu. No, może z wyjątkiem kuchenki indukcyjnej.


Często zaleca się mieszanie pokarmu lub mleka po podgrzaniu. Dlaczego?
Margret Morlo: Żywność jest często nierównomiernie ogrzewana w kuchence mikrofalowej. Tak więc pierwszy łyk mleka jest jeszcze letni, a drugi bardzo gorący. Ta różnica jest szczególnie widoczna podczas przygotowywania słoiczków dla niemowląt. Dlatego zawsze powinno się wymieszać pokarm. W przypadku wielu potraw pomaga także pozostawienie talerza w kuchence mikrofalowej na kilka minut po upłynięciu czasu gotowania. Wtedy ciepło zostanie równomiernie rozprowadzone.


Mikrofalówka jest często wykorzystywana również do innych celów, na przykład do podgrzewania maseczek z błotem....
Margret Morlo: Tak, ale jest to naprawdę praktyczne i przede wszystkim energooszczędne. Doprowadzenie piekarnika do żądanej temperatury trwałoby znacznie dłużej. Ważne  tylko jest, aby stosować się do zaleceń producenta. Pękające błoto w mikrofali nie jest pięknym widokiem.


I oto nasz wybór najlepszych mikrofalówek:

Jak z lat 50-tych: Melissa 16330110 Classico z funkcją piekarnika

 • Ładny design retro o miętowej farbie
 • Łatwa obsługa dzięki pokrętłu i przyciskom
 • Ekran LCD z zegarem
 • 5 poziomów mocy
 • Brzęczy w trybie stand by
Zobacz ofertę

Na zewnątrz retro, wewnątrz high-tech.  Mikrofala Melissa Classico przyciąga wzrok w kuchni. Kombinacja urządzenia w stylu lat 50-tych w kolorze jasnej mięty okazuje się być praktycznym pomocnikiem.

Co robi urządzenie? Gotuje, podgrzewa, rozmraża. Są to trzy funkcje urządzenia. Dzięki zintegrowanemu piecowi można również przygotowywać potrawy. Czas gotowania ustawia się za pomocą timera, który można ustawić na max. 60 minut. Potężny sprzęt z 700W i pięcioma programami.

Dla kogo jest odpowiednie? Pojemność 20 litrów sprawia, że mikrofala należy do urządzeń średniej wielkości. Dla jedno- lub dwuosobowych gospodarstw domowych Classico jest idealnym rozwiązaniem, gdy trzeba szybko odgrzać porcję lub coś rozmrozić.

Ile miejsca zajmuje? Chociaż okrągły wygląd mikrofalówki w stylu retro sprawia, że wydaje się ona nieco nieporęczna, urządzenie ma wymiary jedynie 45,10 x 25,60 x 32,70 cm. W każdej kuchni znajdzie się na nie miejsce. 

Prosta i funkcjonalna: mikrofala Severin MW 7890

 • Łatwa w obsłudze
 • Dobra jakość w stosunku do ceny
 • 5 poziomów mocy
 • Program do rozmnażania
 • Nie można wyłączyć światła, kiedy drzwi są otwarte, a chce się przewietrzyć urządzenie
Zobacz ofertę

Ograniczona do najważniejszych funkcji: Łatwa w użyciu mała kuchenka mikrofalowa firmy Severin nie chce być niczym więcej niż dobrym produktem. I dokładnie tym jest. Jest tak poręczna, że zmieści się na każdym stole lub półce.

Co robi urządzenie? Przy mocy 700W potrawy są podgrzewane i gotowane w pięciu stopniach. Dodatkowa funkcja rozmrażania zapewnia, że jedzenie będzie szybko gotowe do pochłonięcia. Dodatkowo dostępny jest 35 minutowy timer z sygnałem dźwiękowym.

Dla kogo jest odpowiednie? Kto chce używać kuchenki mikrofalowej tylko do podgrzewania i nie chce wydać zbyt dużo pieniędzy, od razu polubi to urządzenie. Z pojemnością 20 litrów jest to również idealny produkt dla singli.

Ile miejsca zajmuje? Niewiele. Z wymiarami 34,5 x 43,5 x 25,4 cm mikrofala należy do małych urządzeń.

Stylowa stal: mikrofala Clatronic MWG 775H

 • Mikrofala z funkcją grilla
 • 10 temperatur w funkcji piekarnika
 • Zabezpieczenie przed dziećmi
 • Dobra jakość w stosunku do ceny
 • Wymagające czyszczenie obudowy ze stali nierdzewnej
Zobacz ofertę

Elegancka kombinacja urządzenia z obudową ze stali nierdzewnej: Ta kuchenka mikrofalowa jest stylowa, posiada lustrzany szklany front, cyfrowy zegar i dyskretny pasek menu.

Co robi urządzenie? Dzięki dodatkowej funkcji grillowania i pieczenia o mocy 1200 W oraz kuchence mikrofalowej o mocy 800 W, urządzenie jest odpowiednie do podgrzewania, grillowania i pieczenia. Różne programy automatyczne oraz kilka poziomów grillowania i mocy zapewniają różnorodność i gwarantują dobre wyniki. 95-minutowy licznik posiada alarm informujący o zakończeniu.

Dla kogo jest odpowiednie? Blokada przed dziećmi daje rodzicom spokojną głowę. Przy pojemności 23 litrów można przygotowywać również większe, rodzinne porcje. Dzięki funkcji szybkiego uruchamiania jedzenie jeszcze szybciej trafia na stół.

Ile miejsca potrzeba? Wymiary 40,5 x 48,5 x 29,5 cm sprawiają, że urządzenie najlepiej sprawdza się w pozycji wolnostojącej.

Urządzenie wielofunkcyjne 5w1: mikrofala z grillem, piekarnikiem i frytkownicą Bauknecht MW 49 SL

 • Asystent gotowania z 18 przepisami
 • Urządzenie wielofunkcyjne 5w1
 • Możliwość przygotowywania potraw na parze
 • Smażenie bez tłuszczu
 • Funkcja automatycznego czyszczenia
 • Droga inwestycja
Zobacz ofertę

Uniwersalne urządzenie do wszystkiego: Eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń, takich jak frytkownica i parowar, dzięki czemu oszczędza miejsce w kuchni. Kuchenka mikrofalowa dla tych, którzy chcą więcej. Dołączone przepisy sprawiają, że chcesz piec, smażyć i gotować.


Co robi urządzenie? Kuchenka mikrofalowa posiada moc 800 W, grill moc 900 W a piekarnik moc 1700 W. Dostępna jest także funkcja parowaru dla warzyw. Funkcja CrispFry smaży frytki bez tłuszczu. Dzięki tej funkcji także mrożona pizza będzie pysznie chrupiąca. Różne funkcje rozmrażania - między innymi chleba - umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości urządzenia.


Dla kogo jest odpowiednie? Dla tych, którzy mają mało czasu, ale nie chcą rezygnować z wielu zdrowych potraw. Obsługa jest prosta, a wyświetlacz przejrzysty.


Ile miejsca zajmuje? Dzięki wymiarom 46 x 52 x 31 cm i pojemności 25 litrów eleganckie urządzenie w kolorze czarno-srebrnym doskonale wtapia się w otoczenie.

Specjalista ds. rozmrażania: mikrofalówka Samsung Solo MS23K3515AS/EG z ultraszybkimi programami do rozmrażania

 • 5 programów do rozmrażania
 • 24 programy automatyczne
 • Środek z odpornej na zadrapania emalii ceramicznej
 • Funkcja eko
 • Trudna do zrozumienia instrukcja obsługi
Zobacz ofertę

Z zamrażarki prosto na stół: Podgrzewanie i rozmrażanie - do tego najczęściej używamy kuchenek mikrofalowych i właśnie w tym specjalizuje się urządzenie firmy Samsung. 

Co robi urządzenie? Dzięki pięciu programom szybkiego rozmrażania, 24 programom automatycznym, trybowi ogrzewania i sześciu poziomom mocy nikt nie będzie długo czekał na jedzenie. Ponadto wnętrze z emalii ceramicznej jest łatwe do czyszczenia i odporne na zarysowania.

Dla kogo jest odpowiednie? Dla fanów technologii, którzy lubią mieć wiele programów ido wyboru. Świetny dodatek: funkcja Eco.

Ile miejsca zajmuje? Z wymiarami 48,9 x 39,2 x 27,5 cm i pojemnością 23 litrów ta mikrofalówka jest jednym z większych modeli.

Ochrona przed bałaganem: PRICKIG pokrywka do kuchenki mikrofalowej

 • Praktyczna dla dużych talerzy i misek
Zobacz ofertę

Więcej komfortu: Dzięki kilku otworom para jest równomiernie odprowadzana.

Lepsze czyszczenie: Można myć w zmywarce! 

Format XL: Średnica 26 cm i wysokość 9 cm.