7 detektorów lawinowych dzięki którym będziesz bezpieczny na stoku

Bezpieczeństwo przede wszystkim: poznaj podręczne urządzenia, które mogą nawet uratować Ci życie podczas weekendu w górach

7 detektorów lawinowych dzięki którym będziesz bezpieczny na stoku

Narciarze i snowboardziści czekają na śnieżne dni, a wtedy nie ma nic lepszego niż wypad w góry (najlepiej takie, gdzie nie ma tłumów). Istnieje zasada, która mówi, że nie powinieneś wybierać się na mniej popularne tereny górzyste bez trzech podstawowych rzeczy: latarki, łopaty i sondy. Aby znacząco podnieść szanse na bycie uratowanym w przypadku lawiny, wyposaż się w detektor lawinowy. Jest to urządzenie, dzięki któremu zostaniesz szybko zlokalizowany pod śniegiem. Pamiętaj też, żeby zawsze poinformować swoich bliskich o tym, gdzie się wybierasz i o której zamierzasz wrócić. W dzisiejszym zestawieniu skupiliśmy się przede wszystkim na zaufaniu do popularnych marek, reputacji produktu i pozytywnych opiniach od klientów.

Black Diamond DSP firmy Pieps

Black Diamond DSP firmy Pieps

Zobacz ofertę

Jeżeli potrzebujesz jak najbardziej profesjonalnego sprzętu lawinowego, nie musisz szukać dalej ponieważ mamy dla Ciebie świetny model. Ma najlepszy zakres skanowania dostępny obecnie na rynku - 60 metrów. Najlepszą funkcją jest nadajnik, który rozpoznaje inne detektory i automatycznie dostosowuje antenę do wysyłania sygnału podczas niespodziewanego wypadku. Jeżeli kilka osób zostało zasypanych śniegiem to urządzenie pozwoli na oznaczenie znalezionej osoby i kontynuowanie poszukiwania innych.

Ortovox 3+ z reflektorem Recco

Ortovox 3+ z reflektorem Recco

Zobacz ofertę

Jeżeli niska cena Cię nie przekonuje to na pewno będziesz zaskoczony funkcjami tego detektora, takimi jak automatyczne przełączanie między wysyłaniem i odbieraniem sygnału w przypadku drugiej lawiny, która zaskoczyłaby całą grupę! Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i posiada reflektor Recco, który pomoże grupie ratowniczej na lokalizację zaginionej osoby. 

Mammut Barryvox S

Mammut Barryvox S

Zobacz ofertę

Jest to jedno z najlepszych urządzeń tego typu i rozkręca się w trudnych sytuacjach. Jest niezawodnie szybkie w lokalizowaniu kilku zasypanych osób i ma duży zasięg. Jest to także jedno z najbardziej precyzyjnych urządzeń, które pomaga określić dokładną lokalizację ofiary jeszcze przed rozpoczęciem kopania.

Jest to jedna z najlepszych opcji w tym przedziale cenowym. Ma zasięg około 60 metrów, więc możesz skanować lawinę o długości 2 boisk. Neo powiadomi Cię o maksymalnie 4 osobach znajdujących się pod śniegiem i włączy alarm, jeżeli będziesz zmierzał w złym kierunku - w takich sytuacjach liczą się sekundy. 

Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń dostępnych na rynku, co oznacza również, że nie jest tak intuicyjne jak prostze urządzenia tego typu. Jednakże, jeśli szukasz wyrafinowania, pokochasz zaawansowany technologicznie wyświetlacz cyfrowy, ponieważ zapewnia on więcej szczegółów niż inne i pomaga w precyzyjnym wyszukiwaniu. Choć to urządzenie może być nieco przytłaczające dla tych, którzy znają i kochają starsze, prostsze opcje, S1 + to zdecydowanie dobra pozycja dla narciarzy, którzy pragną najnowszej i najlepszej technologii.

Black Diamond Pieps DSP Sport

Black Diamond Pieps DSP Sport

Zobacz ofertę

Firma Black Diamond ma na celu robienie najlepszych jakościowo detektorów lawinowych i model DSP Sport to dowód na to, że ten cel osiągają. Jest to prostsza wersja modelu Pieps DSP Pro, która posiada takie funkcje jak automatyczne przełączanie się w tryb wieloosobowy (jeżeli kilka osób znajdzie się pod śniegiem), starczy na ponad 200h pracy i zasięgiem obejmuje zakres prawie 50 metrów. Urządzenie posłuży Ci całe lata ponieważ możesz ściągnąć najnowsze oprogramowanie i uaktualnić system poprzez kabel USB.

Jeśli użyteczność jest tym, czego szukasz, zoom + wykona swoje zadanie. Ten detektor ma tylko dwa przyciski na ekranie, jeden do włączenia i wyłączenia urządzenia a drugi do przełączania między wysyłaniem i odbieraniem sygnału. 40-metrowy zasięg umożliwia znajdywanie wielu ofiar, a łatwy przewodnik dźwiękowy pozwala przeszukiwać teren bez wpatrywania się w ekran.