Top 5: powieści do Twojej biblioteczki

Są takie książki, które w napięciu trzymają do ostatniego słowa. Czasem jednak ciężko jest znaleźć najlepsze kąski wśród całej masy klasyków i nowości. Tutaj znajdziesz 5 powieści, które my zaliczamy do obowiązkowych.

Top 5: powieści do Twojej biblioteczki

W Polsce co roku ukazuje się około 27.000 książek - łatwo można stracić orientację. Obok wielu nowych tytułów, tu i ówdzie przewijają się też klasyki, które można na nowo odkryć i przeżyć. Te 5 tytułów, które za chwilę zobaczysz, zmieni Twój sposób patrzenia na świat i zagwarantuje Ci świetną lekturę na podróż pociągiem lub letni wieczór. Kto wie, może za chwile znajdziesz swoją nową, ulubioną książkę!

"Grona gniewu" John Steinbeck (2012)

"Grona gniewu" John Steinbeck (2012)

Zobacz ofertę

Wyrusz w podróż do lat 30. i dołącz do rodziny Joad, która próbuje przetrwać Wielki Kryzys. Wraz z innymi "Okies", chłopami z Oklahomy, opuszczają swoje rodzinne miasto w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Mimo obiecujących perspektyw w Kalifornii rodzina wkrótce uświadamia sobie, że rzeczywistość jest znacznie trudniejsza niż ich marzenie, a po drodze czeka na nich mnóstwo przeszkód.

Wydanym w 1939 roku "Gronom gniewu" przyznano w 1940 roku Nagrodę Pulitzera, a jej autor, John Steinbeck, otrzymał w 1962 roku literacką Nagrodę Nobla.


"Lśnienie" Stephen King (2015)

"Lśnienie" Stephen King (2015)

Zobacz ofertę

Kiedy ojciec Danny'ego Torrance'a podejmuje pracę jako woźny zamkniętego zimą hotelu na nieużytkach w Kolorado, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Po tym, jak burze śnieżne blokują okoliczne ulice, Danny napotyka upiornych gości, którzy już dawno powinni się wymeldować.

Najpierw gnijąca kobieta w pokoju 217, potem ożywione żywopłoty. W hotelu szybko rozwija się własne życie - życie, które może zaszkodzić Danny'emu i jego rodzinie, jeśli w pore nie znajdą wyjścia.

Uwaga: "Lśnienie" to must-read, ale tylko wtedy, gdy jesteś wystarczająco odważny na taką przygodę!

"Lot nad kukułczym gniazdem" Ken Kesey (2015)

"Lot nad kukułczym gniazdem" Ken Kesey (2015)

Zobacz ofertę

McMurphy to kanciarz i morderca, który "na własne życzenie" trafia do zakładu psychiatrycznego, żeby wymigać się od wyroku. Zachęca innych osadzonych do buntu przeciwko sadystycznej pielęgniarce, dopóki nie staje się dla niego jasne, że to od niej zależy to, czy jeszcze kiedykolwiek opuści szpital.

"Lot nad kukułczym gniazdem" omawia gorące tematy z lat 60., rzucając przy tym prowokacyjne spojrzenie na instytucjonalizm i zdrowie psychiczne, a także celebrując niezniszczalnego ludzkiego ducha.

Książka doczekała się świetnej ekranizacji w 1975 roku (zagrali między innymi Jack Nicholson i Christopher Lloyd) i jeszcze w tym samym roku zgarnęła Oskary w 5 najważniejszych kategoriach.

"Wieżowiec" J.G. Ballard

"Wieżowiec" J.G. Ballard

Zobacz ofertę

Kolejny dzień z żyica w luksusowym wieżowcu zaczyna się pozornie jak każdy inny, ale mała awaria prądu wystarcza, żeby małe nieporozumienia wśród mieszkańców zamieniły się w otwartą agresję. Wycieczki do lokalnego basenu stają się wojnami klasowymi, a przemoc stanęła na porządku dziennym. Wkrótce życie zmieni się w walkę o przetrwanie.

Przedstawiona przez Ballarda apokaliptyczna wizja społeczeństwa nadal stawia pytanie: co sprawia, że jesteśmy cywilizowani? Co powstrzymuje nas od zamordowania sąsiada i działania zgodnie z naszymi pierwotnymi instynktami? "Wieżowiec" kwestionuje wszystko, co wiemy o cywilizacji.

Książka ukazała się w wersji oryginalnej w 1975 roku. Na zdjęciu przedstawiona jest wersja anglojęzyczna. 

"Timbuktu" Paul Auster (2009)

"Timbuktu" Paul Auster (2009)

Zobacz ofertę

Gnat, główny bohater i narrator książki, wyrusza ze swoim przeczuwającym śmierć panem w ostatnią podróż. Pragnie on odszukać swoją dawną nauczycielkę w Baltimore i przekazać jej psa. Jest to wzruszająca historia przyjaźni i przywiązania, która skłania do refleksji nad życiem i zadaje pytanie o sens życia i śmierci. Czy psy mają duszę? Czy przyłączają się do nas w zaświatach? Arcydzieło Paula Austera szuka elementarnych odpowiedzi w zabawny sposób. Obowiązkowa lektura!