Najlepsze rowerki biegowe dla dzieci

Jak tylko zaczną chodzić, nie można ich już zatrzymać. Dzieci fascynuje szczególnie to, co ma dwa koła. Najlepsze przygotowanie: rowerki biegowe.

Najlepsze rowerki biegowe dla dzieci

Tak jak my, dorośli, lubimy jeździć na naszych rowerach, tak samo nasze dzieci bardzo kochają swoje "rowery do balansowania". Na dwóch kołach świat można zwiedzać nie tylko tysiąc razy lepiej niż pieszo, ale wreszcie można się też wybrać na wycieczkę z mamą i tatą i nie trzeba siedzieć w foteliku.

Od jakiego wieku poleca się rowerek biegowy?
Eksperci z reguły zalecają zakup rowerka biegowego dla dzieci w wieku od ok. 2 lat. Powód jest prosty: dopiero wtedy dojrzewają niezbędne umiejętności motoryczne. Oczywiście zależy to również trochę od rozwoju poszczególnych dzieci, niektóre są wcześniej w stanie utrzymać równowagę, inne dopiero w wieku około 3 lat.

Rowerek biegowy bezpieczniejszy niż trójkołowy
Podczas gdy my jako dzieci zazwyczaj jeździliśmy na rowerach trójkołowych, to rowery biegowe zyskują obecnie coraz większą akceptację. Martina Abel, dyrektor zarządzający Federalną Wspólnotą ds. Większego Bezpieczeństwa Dzieci w Bonn: "Rowerki biegowe optymalnie przygotowują dzieci do późniejszej jazdy na rowerze. Uczą utrzymywania równowagi, orientacji w przestrzeni, odpowiedniego hamowania i omijania". Rowery trzykołowe są mniej bezpieczne i bardziej narażają na wypadek, ostrzega Stowarzyszenie Lekarzy Pediatrów i dla Młodzieży: "Pedałowanie na rowerze trzykołowym wymaga większej uwagi i utrudnia kierowanie. Rezultatem jest większa liczba kolizji". Ponadto sztywny system trzykołowego roweru nie pozwala na łatwe pokonywanie zakrętów i podobnie jak w przypadku rowerów z bocznymi kółkami istnieje ryzyko, że małe dzieci będą z niego spadać.

Wszystkie początki są chwiejne
Oczywiście należy zachować ostrożność również w przypadku rowerków biegowych. Przede wszystkim zawsze powinieneś być obecny, kiedy Twój maluch zaczyna swoje pierwsze chwiejne próby jazdy. Oczywiście najlepiej jest wybrać miejsce z dala od ruchu drogowego lub innych zagrożeń. Również później nie należy zostawiać dziecka z pojazdem bez opieki. Idealnym punktem wyjścia jest jak najbardziej płaski teren. Później, gdy Twoje dziecko czuje się pewnie, możecie spróbować na bardziej górzystym terenie. Inne rzeczy, o których trzeba pamiętać to:

 • Dziecko nie powinno jeździć bez kasku! Najlepiej jest przyzwyczaić dziecko do noszenia go zawsze, kiedy jedzie na wycieczkę rowerową.

 • Jasne ubrania zapewniają lepszą widoczność. Jeszcze lepsze będą kamizelki ochronne z elementami odblaskowymi.

 • W miarę możliwości nie zakładaj dziecku otwartych butów (w szczególności klapek i chodaków). Zamknięte buty stabilizują kostki i zapobiegają urazom.

Większość dzieci szybko poznaje swój rower biegowy i staje się coraz odważniejsza - niestety często zbyt szybko. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić dziecku, jak powinno się zachowywać, gdy jest na drodze. Wyjaśnij mu najważniejsze zasady ruchu drogowego i w jaki sposób może się bezpiecznie zatrzymać w każdej chwili.

Rower biegowy z hamulcami czy bez?
Niektóre rowerki biegowe mają hamulec. Nie oznacza to koniecznie, że są bardziej bezpieczne, ponieważ mali rowerzyści są i tak przytłoczeni swoimi naturalnymi hamulcami - tymi ze stóp. Jeśli nadal zdecydujesz się na zakup roweru z hamulcem, należy to również dobrze wytłumaczyć i przećwiczyć.
Istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie są oczywiście również: najlepsze wykonanie, mocno skręcone części (siedzisko, kierownica, koła) oraz antypoślizgowe uchwyty.

Koło wykonane z drewna lub aluminium?
Koła drewniane mają naturalny wygląd, są raczej proste w konstrukcji. Inne, wykonane ze stali lub aluminium często bardziej przemawiają do dzieci ze względu na ich konstrukcję, np. dlatego, że wyglądają jak małe motocykle. Materiał stalowy lub aluminiowy ma jeszcze jedną zaletę w porównaniu z drewnianym kołem: może stać bez większych problemów w deszczu.

A teraz przedstawiamy Ci nasze ulubione rowerki:

Dla najmłodszych: rowerek biegowy YGJT

Dla najmłodszych: rowerek biegowy YGJT

 • Ciche kółka
 • Solidna, lekka rama
 • Dostępny w wielu kolorach
 • Stabilny
 • Siodełko nie jest regulowane
Zobacz ofertę

Stabilny rowerek z podwójnymi kołami

Ten mini rowerek jest odpowiedni dla dzieci od 10 miesiąca życia i przeznaczony przede wszystkim do pierwszych próbnych jazd w mieszkaniu. Aby zminimalizować hałas i ryzyko wywrotki, model wyposażono w szerokie, antypoślizgowe i kompaktowe podwójne koła. Ponadto kierownicę można obracać tylko do 135 stopni. Z jednej strony zapobiega to zbyt ostremu skręcaniu, a z drugiej spadaniu na boki. Solidna rama wykonana ze stali węglowej jest jak najbardziej dużą zaletą, tak samo łatwa instalacja.

Dobre zawieszenie: rowerek biegowy Bikestar

Dobre zawieszenie: rowerek biegowy Bikestar

 • Siodełko i kierownicę można regulować
 • Z hamulcem bębnowym na tylnym kole
 • Grube koła (10")
 • Praktyczna nóżka
 • Dostępny w wielu kolorach
 • Ciężki (4,4 kg)
Zobacz ofertę

Świetny design, wyposażenie wysokiej jakości

Mali poszukiwacze przygód od 2 lat pokochają ten wyważony rower, ponieważ dzięki grubym oponom i swobodnej stylistyce nie tylko wygląda naprawdę fajnie, ale ma już pewne cechy, które przypominają rowery "dużych". Na przykład ten rower o regulowanej wysokości jest wyposażony w odpowiedni dla dzieci hamulec ręczny, dzięki któremu nauczą się kontrolować swoją jazdę. Koła mają nadmuchiwane, grube opony i dobre zawieszenie, co czyni ten model idealnym do jazdy terenowej. Ponadto przekonująca jest wysoka jakość materiałów i wykonania. I wreszcie, co nie mniej ważne, rower posiada również boczną podpórkę, dzięki czemu można go bezpiecznie zaparkować w dowolnym miejscu.  

Rośnie z dzieckiem: rowerek biegowy 2 w 1 Bandits and Angels

Rośnie z dzieckiem: rowerek biegowy 2 w 1 Bandits and Angels

 • Opony pneumatyczne (12")
 • Bezpieczne uchwyty
 • Ograniczone ugięcie układu kierowniczego
 • Nie jest odporny na pogodę
Zobacz ofertę

Twoje dziecko będzie długo cieszyć się tym drewnianym rowerem

Czasami można odnieść wrażenie, że na własne oczy widzimy jak nasze dzieci rosną. Wygląda jakby urosły kilka centymetrów zaledwie w ciągu jednej nocy! W rzeczywistości dzieci rosną najszybciej w ciągu pierwszych trzech lat. Ich wysokość niemal podwaja się w tym czasie. Jeśli chodzi o takie rzeczy jak rower, to mądrym pomysłem będzie kupienie roweru, który będzie rósł razem z dzieckiem. Tak jest w przypadku "Bandits & Angels 2-in-1" - jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Ponieważ zakrzywiona rama może być odwrotnie zamontowana, wysokość siedziska można zmienić z 30 na 43 centymetry. Świetne są także duże, solidne opony i drewniany wzór, dostępny w różnych kolorach.


Bestseller: rowerek biegowy Puky LR M

Bestseller: rowerek biegowy Puky LR M

 • 5 lat gwarancji na ramę, widelec i kierownicę
 • Mało waży (3,5 kg)
 • Siodełko można przestawiać między wysokością 30 i 39 cm
 • Miękkie opony wysokiej jakości
 • Wieloletni serwis części zamiennych
Zobacz ofertę

Z bezstopniowo regulowanym siodełkiem i kierownicą

Puky to niemiecka firma, która od ponad 60 lat produkuje pojazdy dla dzieci i dzięki długoletniemu doświadczeniu i wyznacznikowi jakości "Made in Germany" zyskała sobie doskonałą reputację. Również "Puky LR M" dla dzieci  od 2 lat jest świetnie zrobiony i oferuje wiele dobrze przemyślanych szczegółów. Jedną z nich jest niska rama, która pozwala dziecku na samodzielne i bezpieczne wsiadanie. Siodełko i kierownicę można łatwo regulować, a uchwyty kierownicy zapewnią optymalne bezpieczeństwo.


Wielokrotnie nagradzany: Firstbike L2010

Wielokrotnie nagradzany: Firstbike L2010

 • Z hamulcem bębnowym na tylnym kole
 • Siodełko w kształcie siodła jeździeckiego (bez ześlizgiwania się)
 • Kierownica się nie skręca
 • Błotniki
 • Dożywotnia gwarancja na ramę i widelec
 • Wysoka cena
Zobacz ofertę

Stworzony przez ojca
Z tym fajnym rowerem Twoje dziecko będzie gwiazdą w parku lub w drodze do przedszkola. Został on opracowany przez niemieckiego projektanta i pasjonata kolarstwa Ralfa Coerschulte'a pierwotnie dla jego własnych dzieci. Jego najważniejszym celem było połączenie najwyższego bezpieczeństwa, najlepszej jakości i konstrukcji optymalnie dostosowanej do umiejętności i możliwości najmniejszych rowerzystów. Z sukcesem: rowerki dla dzieci od 2 do 5 lat otrzymały kilka nagród. Rama i widelec są objęte gwarancją na cały okres użytkowania, wszystkie pozostałe części na pięć lat. Warto również wspomnieć o specjalnym siodle, które sprawia, że Twój maluch nie ześlizgnie się nawet wtedy, gdy będzie trochę bardziej stromo w dół. A dzięki hamulcowi "SafetyStop" hamowanie odbywa się płynnie i bezpiecznie.

W stylu retro: Pinolino Vespa Wanda

W stylu retro: Pinolino Vespa Wanda

 • Wykonany z masywnego drewna brzozowego
 • 3-krotnie przestawiane siodełko
 • Fajny design
 • Delikatny materiał
Zobacz ofertę

Dla małych rockandrollowców

Okej, ten model nie jest aż tak delikatny. Masywne drewno brzozowe ma wiele zalet, ale nie jest odporne na wszystko. Również ciągły deszcz będzie mu dokuczać. Ale styl retro jest za to bardzo oryginalny. Maluchy na pewno pokochają tą mini wersję Vespy. Opony z tworzywa sztucznego są lepsze niż opony napełnione powietrzem, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie zejdzie z nich powietrze. Wysokość siodełka można regulować w trzech miejscach. Ten model polecamy dla nieco większych dzieci od 3 lat.