Nalot os: ciekawostki i porady jak się ich pozbyć

Wykrywają materiały wybuchowe i narkotyki, a także produkują nektar - osy potrafią naprawdę wiele. Jeśli nadal ich nie lubisz, dowiedz się, jak najlepiej im zapobiegać.

Nalot os: ciekawostki i porady jak się ich pozbyć

Do czego naprawdę "służą" osy? Nieprzyjemnie żądlą, przeszkadzają podczas letniego grilla i mogą szybko wywołać lekką panikę przy stole śniadaniowym. Zanim zadamy sobie pytanie, dlaczego natura podarowała nam te małe owady: osy są naprawdę przydatne. Dzięki nim szkodniki trzymają się z daleka od naszych ogrodów, zapylają kwiaty, a tym samym wspierają w pracy malejącą liczbę pszczół miodnych. 

Osy są również lepsze w wykrywaniu narkotyków i materiałów wybuchowych niż psy. Że co proszę? Dobrze przeczytałeś, amerykańscy naukowcy odkryli, że w ciągu 5 minut osy mogą zostać przeszkolone w kierunku poszukiwania materiałów wybuchowych i narkotyków.


Jednakże, ponieważ przeciętny obywatel nie potrzebuje w swoim ogródku wyszkolonych os, które szukają materiałów wybuchowych i wolałby raczej wiedzieć, jak się ich z tego ogródka pozbyć, zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje. Wyjaśnimy wszystkie mity o tych czarno-żółtych owadach i pokażemy, co naprawdę pomaga przeciwko osom:

Co przyciąga osy?

Osa na owocach

Na początku ich cyklu życia osy przyciągają wysokobiałkowye produkty spożywcze, takie jak mięso i ryby. Za wyjątkowo smaczne uważają, podobnie jak ludzie, aromatycznie przyprawione mięso z grilla. Białkiem z mięsa i ryb karmią swoje larwy.

Kiedy osy zbliżają się do końca swojego cyklu życia, przyciągają je głównie wysokocukrowe pokarmy spożywcze, takie jak ciastka, lemoniada, a także owoce. Cukier daje im energię, a niektóre zapasy cukru są potrzebne, by pomóc królowej przetrwać zimę. Lubią także słodko kwieciste zapachy. Dlatego: zawsze przykryj czymś szklankę ze słodkim napojem i utrzymuj stół ogrodowy w czystości.

To, że osy przyciągają jasne kolory to tylko plotka. Podczas swoich polowań kierują się wyłącznie zmysłem węchu.

Jak długo żyją osy?

Osa na gałęzi

Najczęściej spotykane osy żyją przeciętnie 22 dni. Tylko zapłodnione królowe przetrwają przynajmniej jedną zimę, pod warunkiem, że mają dobre schronienie.

Osy są najbardziej aktywne podczas ciepłych dni, a wyofują się przy niskich temperaturach. To wyjaśnia, dlaczego przeszkadzają nam na przykład podczas grillowania.

Dlaczego osy żądlą?

W przeciwieństwie do pszczół osy są stosunkowo agresywnymi zwierzętami, zwłaszcza gdy zbliżają się do końca ich cyklu życia. Osy żądlą tylko wtedy, gdy czują się zagrożone - ale o to nie trudno. Jeśli szybko przepędzimy ją od naszego kawałka ciasta, jeśli zaplącze nam się we włosy lub wleci w nogawkę - użądlenie gwarantowane. Kolejna informacja: w przeciwieństwie do pszczół osy mogą użądlić kilka razy. Niemniej jednak dobrze wiedzieć, że jad pszczeli jest 10 razy silniejszy od jadu osy. Jednak osy są padlinożercami i dlatego mogą przenosić zarazki.

Pszczółka Maja: pszczółka czy osa?

Zabawka o wyglądzie osy

"Cóż za bezsensowne pytanie?" Niektórzy pomyślą. "Kto nazwałby ją Pszczółką Mają, gdyby nie była pszczołą?" W rzeczywistości nie jest ona ani osą, ani pszczołą. Tylko osy mają typowe dla Mai czarne i żółte paski, podczas gdy pszczoły mają brązowo-czarny kolor. Maja ma tylko dwa skrzydła, a pszczoły i osy mają cztery. Ale ponieważ Pszczółka Maja ma również włosy na głowie i umie mówić, stwierdziliśmy, że rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Czym można złagodzić ból po użądleniu osy?

Cytryna i wyciskarka do cytrusów

Nawet jeśli nie masz alergii, użądlenie osy jest bardzo bolesne. Aby zwalczyć obrzęk, świąd i ból, istnieje wiele domowych środków i tak samo dużo mitów na ten temat.

Pod żadnym pozorem nie wolno próbować wysysania jadu osy. W ten sposób trucizna dostanie się do jamy ustnej i gardła. Lepsza opcja: wyciśnij truciznę specjalnym stemplem z apteki. Działa to jak odwrotna strzykawka. Druga opcja: gorącą ściereczką naciśnij na odpowiednim obszarze skóry. Ciepło zapewnia stężenie białka w truciźnie i tym samym nie rozwinie się całkowicie. Woda, w której zamoczysz ściereczkę powinna mieć około 50°C.

Sok z cytryny, okłady z octu i ciepła słona woda pomagają złagodzić ból i swędzenie. Nawet pocięta cebula umieszczona na ranie ma silne działanie przeciwzapalne.

W aptece znajdziesz wiele leków i maści przeciwzapalnych, nie tylko dla alergików. Zaleca się również wymieszanie cukru ze śliną, nałożenie na ranę i pocieranie aż do wyschnięcia lepkiej warstwy. Jeśli obrzęk już się pojawił, chłodzące kompresy mogą zapewnić ulgę.


Czy mogę uciec przed osą?

Kobieta biegnie po trawie

Super pomysł, ale niestety nie wypali. Młode, zdrowe osoby mogą biec sprintem z prędkością 24 km/h. Natomiast osy zrobią do nawet do dwóch razy szybciej. Ale zawsze możesz spróbować!

Jak mogę przeciwdziałać osom?

Krzew lawendy

Spalona kawa, krzew bazylii, olejek goździkowy, miedziane pieniądze - jest wiele mitów, które mają niby odstraszać osy. Ale prawda jest taka, że osy są najmniej zainteresowane ludźmi, gdy Ci nie mają nic do zaoferowania. Oznacza to: najlepiej nie gromadź spadów owocowych w ogrodzie. Po obiedzie wyczyść stół i usuń zużyte naczynia tak szybko, jak to możliwe. Napoje przykrywaj np. podstawką do piwa, wytrzyj usta po jedzeniu (szczególnie w przypadku małych dzieci) i jeśli nic nie działa może przejdźcie na obiad do kuchni. Tutaj idealnie sprawdzą się moskitiery i siatki.

Jeśli osy znajdą w pobliżu lepsze źródło pożywienia, teoretycznie mogą szybko opuścić Waszą imprezę i grillowanie. Jednak zapamiętają, że na kompostowniku obok zawsze jest coś dobrego i potem będą pojawiać się regularnie z innymi osami, więc wtedy osiągniesz przeciwny efekt.

To prawda, że osy nie lubią zapachu wielu olejków eterycznych. Melisa lekarska, krzewy lawendy lub świece z olejem z mięty pieprzowej są pomocne w odstraszaniu os.

Jak usunąć gniazda os?

Osa w gnieździe

Jeżeli nie ma innego wyjścia i musisz usunąć gniazdo os, odpowiednio się do tego przygotuj. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem lepiej zatrudnij profesjonalną firmę, która zrobi to za Ciebie. Jeśli chcesz sam zająć się sprawą, zadbaj o odpowiedni ubiór - musi być szczelny i zasłaniać także twarz. Będziesz potrzebować drabiny, jeżeli osy zbudowały gniazdo na dachu. W sklepach znajdziesz wiele preparatów owadobójczych, którymi pozbędziesz się nieproszonych gości. Jeżeli gniazdo nie przeszkadza to lepiej je zostawić - na koniec roku obumrze i opustoszeje i będziesz mógł je bezpiecznie usunąć.