W jakich sytuacjach przydaje się niania elektroniczna?

Na przykład jeśli rodzice w sypialni mogliby nie usłyszeć płaczu dziecka. Albo kiedy, szczególnie latem, mama i tata chcą posiedzieć wieczorem na balkonie albo tarasie, a pokój dziecka jest oddalony. 

Do czego elektroniczna niania się nie nadaje?

Jako "telefon" dla starszych dzieci, czyli sytuacja pod tytułem "mamo, chce mi się pić". Eksperci ostrzegają, żeby nie komunikować się w taki sposób ze starszym dzieckiem, ponieważ może ono nie osiągnąć samodzielności.

Czy to prawda, że moi sąsiedzi mogą nas słyszeć przez ich nianię?

W przypadku urządzeń analogowych, które przypominają walkie talkie, może rzeczywiście dojść do sytuacji, że Twoi sąsiedzi będą mogli słyszeć Twoje dziecko przez ich nianię. I odwrotnie - także Ty możesz słyszeć nie swoje dziecko.

Czyli lepiej urządzenie elektroniczne?

Digitalne nianie są uważane za szczególnie bezpieczne przed podsłuchem i zakłóceniami dzięki technologii DECT. Skrót ten oznacza "Digital Enhanced Cordless Telecommunications" i jest standardem bezprzewodowym, który jest również używany w telefonach bezprzewodowych i smartfonach. Haczyk: urządzenia te są uważane za silniejsze i zwykle promieniują bez przerwy.

Jak niebezpieczny jest ten elektrosmog?

Producenci urządzeń redukują promieniowanie do minimum. Przykładem jest Angelcare AC423-D ("bardzo dobry" w teście 07/2017). Ale nawet inne przedstawione poniżej monitory dziecięce nie zbliżają się do limitów dozwolonych przez Federal Immission Control Act.
Dobra wskazówka, aby jeszcze bardziej zmniejszyć promieniowanie: nie umieszczaj urządzenia obok głowy dziecka. Ponadto włączaj je tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne.

Jak duży powinien być zasięg?

Zakresy różnią się w zależności od modelu. Niektórzy producenci proponują 150, inni do 330 metrów. Ale uwaga: te zakresy mają zastosowanie tylko w optymalnych warunkach, to znaczy w przypadku korzystania z urządzenia na zewnątrz i bez przeszkód. Ściany lub meble utrudniają odbiór i automatycznie zakres staje się znacznie mniejszy niż ten określony przez producenta. Jest to raczej 40-50 m, co jest wystarczające dla normalnych mieszkań.

Czy koniecznie potrzebuję niani z kamerą?

Zaleta zintegrowanej kamery: jeśli Twoje dziecko płacze, na pierwszy rzut oka zobaczysz, czy tylko zgubiło smoczek, czy jest to poważniejszy problem. Wideo-niania działa doskonale w ciemności. Zapewniają to diody podczerwieni, które oświetlają obszar światłem podczerwonym. Największą wadą modeli z kamerą jest krótsza żywotność baterii niż w przypadku czysto akustycznego urządzenia. Wskazówka: jeżeli nie będziesz ustawiać wyświetlacza na najjaśniejszy poziom, to oszczędzisz baterię.

Co się stanie, jeśli dziecko nie będzie płakać, a mimo to potrzebuje pomocy?
Jeśli chcesz się przygotować na taką ewentualność, dobrym wyborem może być urządzenie z czujnikami ruchu. Matę z sensorami umieszcza się pod materacem. Rejestruje ona ruchy dziecka, monitoruje oddech i ostrzega przed przerwami w oddychaniu.

Które urządzenia są najlepsze dla Twojego dziecka?

Niania elektroniczna Philips Avent SCD585/26

Niania elektroniczna Philips Avent SCD585/26

Zobacz ofertę

Twoje dziecko najprawdopodobniej polubi gwiaździste niebo, które wyświetla na suficie Philips Avent. Tobie zapewni spokój, bo dzięki dźwiękowi dobrej jakości usłyszysz każdy chichot i czkawkę. Twoi sąsiedzi nic jednak nie usłyszą, ponieważ technologia DETC obiecuje bezpieczne, prywatne połączenie. Nawet jeśli wyłączysz dźwięk na odbiorniku, światła będą wskazywać poziom hałasu w pomieszczeniu. Zwycięzca Stiftung Warentest posiada również funkcję ostrzegania, jeśli dziecko będzie poza zasięgiem urządzenia. Dzięki połączeniu czujnika wilgotności i temperatury można nawet sprawdzić, czy w pokoju malucha jest zbyt zimno lub za gorąco.

Zalety:

+ technika DECT

+ zasięg 330 m

+ do 25 godzin na jednym ładowaniu

+ kołysanki, gwieździste niebo

+ interkom

+ sensor temperatury i wilgotności

Cena: 586,66 zł

Podczas gdy Twoje dziecko beztrosko śpi, ta mała nocna sowa czuwa nad jego snem i "śpiewa" pięć różnych kołysanek. Niska cena nie oznacza niskiej jakości. Jeśli chodzi o transmisję dźwięku, sowa uzyskała najlepsze oceny (1,7 w Stiftung Warentest). Dzięki cyfrowej technologii wolnej od zakłóceń inne telefony nie mogą Was "podsłuchiwać". O elektrosmog też nie trzeba się martwić, ponieważ natężenie jest dużo niższe niż dozwolona granica. Praktyczne: odbiornik możesz przypiąć bezpośrednio do paska za pomocą klipsa. Można go zasilać zarówno za pomocą baterii, jak i zasilania. Wskaźnik LED pokaże, kiedy baterie się wyczerpią.

Zalety:

+ technika DECT

+ zasięg 300 m

+ kołysanki

+ interkom

+ czujnik temperatury

Cena: 239 zł

Angelcare niania elektroniczna z monitorem ruch AC403-D

Angelcare niania elektroniczna z monitorem ruch AC403-D

Zobacz ofertę

Największy plus tego analogowego anioła stróża: intensywność radia jest zredukowana do minimum. Aby to osiągnąć, producent współpracował z niemieckim ekspertem od elektrosmogów. Wynik: nadajniki, odbiorniki i kable są wolne od pól elektrycznych i magnetycznych. Oznacza to, że funkcja będzie aktywowana tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna, być może dlatego, że nie jesteś pewien, czy nadal masz odbiór w ogrodzie. Analogowe urządzenie nie jest tak bezpieczne, jak konkurenci cyfrowi. Ma jednak osiem kanałów, więc możesz łatwo zmienić kanał odbiorczy w przypadku zakłóceń. Kolejna sztuczka tego modelu: mata wyposażona w czujniki, którą umieszcza się pod materacem dziecka. Wywołuje sygnał alarmowy, gdy przestaje wyczuwać oddech.

Zalety: 

+ technika analogowa - niskie promieniowanie

+ 8 kanałów

+ zasięg 250 m

+ możliwość wyłączenia kontroli zasięgu

+ mata sensoryczna jako alarm w przypadku niewydolności oddechowej

Cena: 489 zł

Niania elektroniczna NUK Eco Control+ Video

Niania elektroniczna NUK Eco Control+ Video

Zobacz ofertę

Szczególnie ojcowie kochają ten technicznie wyrafinowany model. Dzięki wbudowanej kamerze ojcowie mogą nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć co robią ich pociechy. W ciągu dnia kamera przesyła kolorowe obrazy dziecka do ekranu LCD urządzenia rodzica. Kiedy robi się ciemno, diody emitujące światło podczerwone włączają się automatycznie wokół obiektywu, a obraz staje się czarno-biały. Nie martw się, sen dziecka nie będzie zakłócony przez światło podczerwone, ponieważ nie jest ono widoczne dla ludzkiego oka. Promieniowanie utrzymuje się na niskim poziomie dzięki tak zwanemu trybowi ekologicznemu. To spowoduje emitowanie sygnału tylko wtedy, gdy dziecko stanie się niespokojne.

Zalety:

+ monitor 4 cale
+ kamera z trybem nocnym 
+ zasięg 300 m
+ alarm wibracyjny
+ kołysanki i światło nocne

Cena: 849 zł