Porada: odpowiednie miejsce do nauki dla Twojego dziecka

Siedzieć spokojnie, uczyć się, odrabiać pracę domową. Kiedy dzieci przychodzą do szkoły, potrzebują dobrego stanowiska pracy. Co jest szczególnie ważne? Zapytaliśmy ekspertów.

Porada: odpowiednie miejsce do nauki dla Twojego dziecka

Od zabaw do nauki
Wyścigi, bieganie, skakanie, wspinaczka - ruch dla dzieci to nie tylko przyjemność, ale również niezwykle ważny punkt rozwoju fizycznego. Wraz z końcem czasu przedszkolnego i rozpoczęciem szkoły zmniejsza się ich aktywność fizyczna. „Z dziecka bawiącego się staje się dziecko uczące się" mówi Eduard Schmitt, profesor ortopedii na Uniwersytecie w Saarbrücken i kierownik projektu „KidCheck”, w którym badano postawę i mobilność dzieci i młodzieży od 1999 roku. Niepokojący wynik: prawie 60% wszystkich uczniów ma złą postawę.


Dzieci potrzebują ruchu
Eksperci pilnie radzą rodzicom, żeby dzieci na kilka godzin dziennie wyszły na dwór, żeby iść z nimi na przejażdżkę rowerową lub popływać lub po prostu bawić się w ogrodzie lub na podwórku - zagrać w badmintona lub piłkę nożną. "Tylko w ten sposób można zapobiec poważnym problemom zdrowotnym" - mówi Eduard Schmitt.


Wspieraj właściwe siedzenie
Niemniej nie można uniknąć długiego siedzenia w przypadku dziecka w wieku szkolnym. W szkolnej ławce, ale także w domu, ponieważ musi ono zrobić zadania domowe. My, jako rodzice, możemy przynajmniej zapewnić odpowiednie warunki i upewnić się, że nasze dziecko jest zdrowe, czyli że na przykład prawidłowo siedzi. Ale co właściwie oznacza "prawidłowe siedzenie"? Ortopedzi szkolni określają to w następujący sposób:

  • Plecy powinny być tak wyprostowane, jak to tylko możliwe.
  • Stopy są płasko na ziemi.
  • Biodra i kolana są zgięte pod kątem 90 stopni.
  • Aby Twoje dziecko siedziało prosto, jego ramiona powinny znajdować się obok jego ciała, a łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. To znaczy: przedramiona dotykają blatu biurka.


Pomóż nauczyć się uczenia
Jasne, Twoje dziecko pewnie najchętniej odrabia prace domowe przy stole kuchennym lub czyta skulone w fotelu w salonie. To niepoprawne z pedagogicznego punktu widzenia, ponieważ dziecko musi nauczyć się uczenia i do tego potrzebuje ono spokojnego, dobrzego oświetlonego miejsca, w którym może to robić. Zdaniem psychologów szkolnych i nauczycieli, rodzice powinni być przy dziecku, kiedy odrabia ono lekcje, ale nie powinni obok niego siedzieć.

Właściwe biurko
Mając na względzie zdrowe siedzenie, wybór odpowiedniego biurka ma wielkie znaczenie. Dzieci szybko rosną, dlatego warto zainwestować w biurko, które można będzie indywidualnie dostosowywać do wzrostu dziecka, a później już nastolatka. Najważniejsze kryteria zakupu:

  • Łatwy montaż, nawet bez profesjonalnej wiedzy.
  • Wygodna regulacja: wysokość i nachylenie blatu muszą być łatwe do dostosowania bez większych modyfikacji. Idealne są zatem modele z praktycznym mechanizmem korbowym.
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim! Dlatego biurka dla dzieci wymagają wysokiego poziomu stabilności.
  • Zwróć uwagę na nietoksyczne materiały i ekologiczne kolory.
  • Powierzchnie powinny być łatwe do czyszczenia.
  • Wieszaki na plecaki, stojaki, szuflady i tace na pisaki ułatwiają dziecku uporządkowanie rzeczy.

Fajnie jest oczywiście, jeśli model biurka pasuje do wnętrza pokoju dziecka. Jeśli początkujący uczniowie będą mogli wypowiedzieć się na temat swojego przyszłego biurka, na pewno będą chętnie przy nim siedzieć.


Krzesła biurowe dla początkujących w szkole
Do dobrego biurka oczywiście należy dokupić dobre, ergonomiczne krzesło dla dziecka. Ono też powininno mieć regulowaną wysokość żeby mogło "rosnąć" wraz z dzieckiem. Dobre krzesła są dziś projektowane tak, aby uniknąć "postawy żółwia", tj. okrągłych pleców i ramion wyciągniętych do przodu. Dobre krzesło rozpoznasz po dwóch dźwigniach do regulacji wysokości siedziska i oparcia. Dzięki temu możesz dopasować pozycję tak, aby pasowała dokładnie do Twojego dziecka.


Aktywne siedzenie
Nowoczesne modele krzeseł mogą zrobić jeszcze więcej: promują aktywne siedzenie. Dzięki specjalnym aktywnym funkcjom następuje nieświadomy ruch, który stymuluje i wzmacnia mięśnie pleców i pośladków. W przypadku wyboru krzesła z kółkami należy sprawdzić, czy jest ono wyposażone w podwójne rolki zabezpieczające. W przeciwnym razie może łatwo dojść do wypadku. Antypoślizgowe nóżki są ważne w przypadku nieruchomych krzeseł dla dzieci. Oczywiście krzesło powinno być solidne. Pieczęć GS lub inne certyfikaty testowe pomagają w podjęciu decyzji o zakupie.

Dobrze ocenione: biurko dla dzieci Kettler College Box II

Dobrze ocenione: biurko dla dzieci Kettler College Box II

Zobacz ofertę

W obecnych testach produktów ten model - oprócz innego, ponad dwa razy droższego - był jedynym, który otrzymał ocenę "bardzo dobrą". Spełnia wszystkie kryteria ergonomicznego siedzenia, posiada nachylany blat, a dzięki regulacji wysokości i klasycznemu designowi będzie towarzyszył dziecku przez wiele szkolnych lat.

Najlepszy stosunek jakości do ceny: biurko Idimex Mario

Najlepszy stosunek jakości do ceny: biurko Idimex Mario

Zobacz ofertę

Mario jest prawdziwym kumplem. Robi wszystko, jest nieskomplikowany i śmiesznie wygląda. Oczywiście ma on też wszystkie ważne elementy, których potrzebuje biurko dla dzieci: posiada regulowaną wysokość, nachylenie blatu stołu, który pozwala na pionową pozycję siedzącą i wystarczającą przestrzeń do przechowywania. Na przykład pod blatem znajduje się poręczny metalowy kosz - idealne miejsce na podręczniki i zeszyty ćwiczeń, których mały uczeń po prostu nie potrzebuje.

Rośnie razem z dzieckiem: krzesło High S'cool

Rośnie razem z dzieckiem: krzesło High S'cool

Zobacz ofertę

Proszę usiąść i siedzieć wygodnie! High S'cool marki Topstar spełnia wszystkie wymagania, które musi mieć fotel biurkowy dla dzieci z pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zsynchronizowane oparcie ma ergonomiczny kształt, dostosowuje się do wzrostu dziecka i ma dodatkowe wyściełanie i zintegrowane wsparcie dla kręgosłupa w trosce o optymalną postawę.

Wzmacnia plecy: krzesło Aeris Swoppster

Wzmacnia plecy: krzesło Aeris Swoppster

Zobacz ofertę

Przyznajemy, cena trochę powala! Niemniej wielu ekspertów jest przekonanych do tej innowacyjnej koncepcji siedzenia. Nawet rodzice, którzy już mieli doświadczenie z krzesłem "Swopper" dla dorosłych, są zachwyceni wersją dla dzieci. Swoppster, który został opracowany specjalnie dla uczniów szkół podstawowych, oferuje tę samą ergonomię 3-D, co oznacza, że wymaga stałej zmiany postawy i promuje ją. To wzmacnia mięśnie pleców i pośladki. Dzięki ciągłemu ruchowi wzrasta też koncentracja.