5 porad, dzięki którym Twój ogród przeżyje upały

Przy tych letnich temperaturach miłośnikom ogrodu jest coraz trudniej zadbać o zieloną oazę. Dzięki naszym poradom zobaczysz, w jaki sposób ocalisz pomidory, dynię i inne warzywa przed upałem.

5 porad, dzięki którym Twój ogród przeżyje upały

Nikt nie wątpił, że to lato uszczęśliwi nas kilkoma promieniami słońca. To, że będziemy się pocić tygodniami, bez deszczu, w stałej temperaturze ponad 30 ° C, zaskoczyło wiele osób, które mają własny ogródek. Wielu ludzi zaczyna się denerwować ze względu na brak opadów: wiosną uważnie wybieramy sadzonki, ostrożnie je podlewamy, regularnie sprawdzamy, czy w nocy nie było ataku ślimaków i nagle trzeba się jeszcze obawiać o to, czy nasz ogród przetrwa tę nieoczekiwaną falę upałów.

Oczywiście wiele roślin cieszy się z dodatkowych promieni słonecznych. Szczególnie rośliny śródziemnomorskie niesamowicie kwitną tego lata, a nawet ogrody o mniejszym dostępie do światła słonecznego produkują w tym roku więcej warzyw niż zwykle. Nie musisz martwić się spalonym trawnikiem: chociaż tej chrupiącej brązowej trawy nie ogląda się zbyt przyjemnie, to normalnie trawa jest bardzo wytrzymała i odzyskuje kolor po jednym czy dwóch prysznicach. Jeśli chcesz zachować zielony trawnik, nie powinieneś kosić w porze obiadowej; w przeciwnym razie skoszone czubki trawy będą się szybciej palić. Jeśli chodzi o podlewanie to panuje zasada: podlewaj trawnik rzadziej, ale w większych ilościach tak, aby był naprawdę mokry. Częste podlewanie niewielką ilością wody sprawia, że korzenie pozostają na powierzchni, a trawnik szybciej wysycha.

Nawet jeśli rośliny śródziemnomorskie lubią słońce, to trzeba pamięetać, że gorąca temperatura nadal wysusza glebę, pali liście, a składniki odżywcze w korzeniach wyczerpują się. Dlatego przedstawiami Ci całą naszą wiedzę o roślinach, aby Twój ogród przetrwał te upały:

Porada numer 1: podlewać, podlewać, podlewać

Porada numer 1: podlewać, podlewać, podlewać

Zobacz ofertę

Najlepszym lekarstwem na odwodnione liście i korzenie to oczywiście odpowiednie nawadnianie. Ale podlewanie nie jest równe podlewaniu. Generalnie rzecz biorąc: podczas silnego słońca nigdy nie powinieneś podlewać ogrodu w porze obiadowej. Kropelki wody na liściach mogą prowadzić do bezpośredniego poparzenia rośliny z powodu odbitego światła słonecznego.

Często ogrodnicy używają miękkiej, ciepłej wody deszczowej do podlewania (można ją łatwo zebrać za pomocą beczki). Jednak podczas takiej suszy jak ostatnio należy stosować zwykłą wodę z kranu. Tutaj polecamy zraszacz ogrodowy z różnymi ustawieniami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kwiaty potrzebują delikatnej mżawki, a nie silnego strumienia. Jest to również bardzo praktyczny dla osób, które nie mają dostępu do wody w ogrodzie i muszą czerpać wodę z kuchni lub łazienki: posiada zabezpieczenie przed wyciekiem, aby zapobiec wypadkom.

Porada numer 2: chroń wrażliwe rośliny

Porada numer 2: chroń wrażliwe rośliny

Zobacz ofertę

Podczas gdy wiele roślin cieszy się większym nasłonecznieniem, bardziej wrażliwe warzywa, zioła i kwiaty mogą na tym poważnie ucierpieć. Liście mogą zostać "spalone" przez słońce i suszę, chociaż tutaj oczywiście nie mówimy o prawdziwych płomieniach, ale o tym, że liście po prostu wysychną na zewnątrz. W rezultacie roślina nie wytwarza procesu fotosyntezy i nie ma już wystarczającej energii do wzrostu i wytwarzania owoców i warzyw.

Pomocna może tu być biała osłona przed słońcem. Nie nagrzewa się z powodu jasnego koloru tkaniny, ale przepuszcza wystarczającą ilość promieni UV i deszczu, aby rośliny mogły kontynuować proces fotosyntezy.

Porada numer 3: zapobiegaj wyczerpywaniu się składników odżywczych

Porada numer 3: zapobiegaj wyczerpywaniu się składników odżywczych

Zobacz ofertę

Zwiększone podlewanie w upalne dni wypłukuje ziemię. Rezultat: ziemia traci ważne składniki odżywcze, owoce i warzywa rosną powoli i oszczędnie. Zalecamy jednak ostrożność przy wyborze nawozu. Ponieważ wszystko, co roślina zaabsorbuje poprzez nawóz, może ostatecznie trafić na nasze talerze.

Dlatego polecamy nawóz organiczny zawierający potas, który dostarcza owocom i warzywom ważnych składników odżywczych, działając przy tym naturalnie.

Porada numer 4: nawóz do trawników

Porada numer 4: nawóz do trawników

Zobacz ofertę

Jeśli trawnik nieco za bardzo wysechł, nadal możesz to szybko naprawić. Dzięki ukierunkowanemu nawozowi do trawnika można uzupełnić brązowe i łyse plamy. Jest to łatwe: spulchnij istniejący trawnik za pomocą zgrabiarki - nie musisz wyrywać spalonych obszarów. Po poluzowaniu gleby można ją łatwo wypełnić mieszaniną nasion trawy, długotrwałego nawozu do trawnika i składników pobudzających nasiona.

Następnie obficie podlej trawę. W pierwszych dniach wzrostu powinieneś podlewać nowy i stary trawnik raz dziennie. To, czy gleba jest zbyt sucha, widać już wtedy, gdy substrat wyróżnia się kolorem między ziarnem a nawozem w jasnobrązowym kolorze. Koszenie świeżo wyrośniętego trawnika należy wykonać po raz pierwszy, gdy trawa osiągnie co najmniej 15-20 cm. I nie zapomnij: nigdy nie koś trawnika przy wysokich temperaturach.

Porada numer 5: odpowiednia ściółka

Porada numer 5: odpowiednia ściółka

Zobacz ofertę

Kora ogrodowa ma wiele zalet: dzięki niej ostro przyhamujesz wzrost chwastów. Nie wpływa to negatywnie na istniejące rośliny, których liście już wystają z gleby.

Również praktyczne: kora tłumi odparowanie wody z gleby, dzięki czemu podłoże będzie dłużej wilgotne. Szczególnie rośliny spragnione wody, takie jak cukinia, będą Ci wdzięczne.

Każdy gatunek kory stopuje chwasty i zapewnia wilgotną glebę. My polecamy korę sosnową, która bardzo przyjemnie pachnie i jest nieco wygląda nieco ładniej.