Zbliża się jesień - doskonała okazja, żeby wymienić stary telewizor na lepszy model. Nie tylko po to, żeby oglądać mecze piłki nożnej, ale także dla komfortowych wieczorów z Netflixem. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nowego sprzętu? Redaktor Justus Zenker wybrał dla comprigo cztery wielozadaniowe urządzenia i wyjaśnia tajemnicze nazwy:

 • Technologia 4k: już wszędzie na rynku można dostać telewizory z rozdzielczością 4K (3840x2160 pikseli). Chodzi tutaj o Ultra High Definition, a 4K odpowiada tutaj liczbie 4000 - prawie tyle pikseli wynosi szerokość ekranu. Jest to cztery razy więcej niż Full HD! Większa ilość pikseli skutkuje oczywiście lepszym i bardziej szczegółowym obrazem, a różnicę zauważysz nie tylko oglądając filmy, ale także grając w przeróżne gry.
 • Technologia HDR: kolejną ważną rzeczą podczas wyboru nowego telewizora jest technologia HDR (High Dynamic Range). Ten wysoki kontrast dynamiczny zapewnia bardziej żywe obrazy, pod warunkiem, że źródło wysyła sygnał w HDR. Ponieważ standardy HDR-Dolby Vision i HDR10 wciąż ze sobą konkurują, nowe urządzenie w najlepszym wypadku powinno poradzić sobie z obydwoma standardami. Jeżeli chodzi o oglądanie sportu i meczów to przyda się także funkcja nagrywania, aby przewinąć do tyłu lub po prostu wstrzymać na chwilę grę.
 • Także opcje Smart TV są bardzo różne. Dzięki tej funkcji możesz uzyskać dostęp do wielu treści online na urządzeniu. Jeśli posiadasz już urządzenie STB, możesz się bez tego obejść i wybrać tańszy model.
Hisense H55N5705

Hisense H55N5705

 • niska cena
 • jasny obraz
 • brak funkcji nagrywania
 • nieostry obraz przy szybkich ruchach
Zobacz ofertę

Panel LCD udostępnia treści 4K w HDR z normami HDR10, HLG i Dolby Vision. Odbiór TV jest możliwy za pomocą tunera DVB-C przez kabel, naziemnej DVB-T2, anteny satelitarnej lub DVB-S2. Przyjemna jest także szeroka gama zewnętrznych wejść: HDMI, YUV, SCART, VGA lub RCA. Brakuje portu USB do nagrywania filmów lub stopowania transmisji na żywo. Tryb HDR poprawia obraz, ale nie może on konkurować z innymi firmami. Szybkie ruchy są nieco zamazane. Producent zrezygnował z różnorodności sklepu Google Play, ponieważ ma własny, bardzo prosty w obsłudze system operacyjny Vidaa U. Na szczęście najważniejsze aplikacje, takie jak YouTube, Netflix i Amazon Video są już zainstalowane.

Cena: 2126,08 zł.

Samsung UE-55MU6409

Samsung UE-55MU6409

 • prosta obsługa
 • bardzo dobry obraz w tym przedziale cenowym
 • brak funkcji nagrywania
 • słabe HDR
Zobacz ofertę

Jeśli chodzi o kolory, na pierwszych miejscach znajdują się wysokiej klasy modele Samsunga z wyświetlaczem QLED. Oczywiste jest to, że w miarę tani 55MU6409 nie dorównuje tym droższym. Dzięki ulepszonemu podświetleniu LED kolory są całkiem przyzwoite. Jasność i kontrast są również w normalnym zakresie. Niestety tryb HDR jest trochę niezauważalny. Poza tym dostępne są tylko standardy HDR10 i HLG, brakuje Dolby Vision. Obraz przesyłany jest przez DVB-T2, DVB-C i DVB-S2 lub z urządzenia zewnętrznego za pośrednictwem złącza HDMI lub analogowego. Podobnie jak Hisense, Samsung nie posiada portu USB. Jest to dostępne tylko w droższych modelach MU6449, MU6459 i MU6479. Nie ma także gniazda słuchawkowego, ale za to możesz użyć Bluetooth do bezprzewodowej transmisji dźwięku. Telewizor można obsługiwać za pomocą wyjątkowo prostego pilota Samsung One, który posiada tylko kilka przycisków.

Cena: 3149,49 zł.

Philips 55PUS8303

Philips 55PUS8303

 • Ambilight
 • ostry obraz przystosowany do szybkich ruchów
 • brak Dolby Vision
 • kontrasty znikają przy zbyt dużym kącie oglądania
Zobacz ofertę

Philips wprowadził serię US8303 na rynek dopiero w 2018 roku. Dzięki temu telewizory posiadają technologię 4K oraz HDR Premium, a także odbiornik do DVB-T2, -C oraz -S2. Silnik P5 zapewnia interakcję z HDR10, a HDR Premium i HLG zawdzięczamy głębokie, naturalne kolory i dobre kontrasty, które jednak pod zbyt ostrym kątem zanikają. Kolejna wada: brak Dolby Vision. Jednak nie przeszkadza to w płynności obrazu przy szybkich ruchach. Przy pomocy Google Play Store i Philips Apps Gallery posiadacze mają dostęp do większości najbardziej znanych aplikacji. Dzięki pilotowi z mikrofonem można sterować głosem. Odpowiedzi Google Assistant i wszystkie inne dźwięki wydobywają się z 25-watowego systemu dźwiękowego z DTS. Z tyłu użytkownicy znajdą cztery wejścia HDMI oraz YPbPr dla urządzeń analogowych. Interfejs USB umożliwia, po podłączeniu dysku twardego, nagrywanie i stopowanie emisji. 

Cena: 4399 zł.

LG OLED 55E8L

LG OLED 55E8L

 • bardzo dobry obraz
 • doskonały dźwięk
 • wysokie zużycie prądu
 • wysoka cena
Zobacz ofertę

Jeżeli chodzi o jakość obrazu to obecnie na rynku jest jeden droższy konkurent od Sony, który zapewnia lepszy obraz niż LG OLED 55E8L. Wyświetlacz 4K jest wyjątkowo jasny i bardzo bogaty w kontrast, a nawet szybkie ruchy pozbawione są rozmytych pikseli. Sygnały telewizyjne można podłączyć za pomocą obecnych standardów: kabel, satelita lub antena. Dostępne są również cztery wejścia HDMI. Dzięki dodatkowemu dyskowi twardemu USB kupujący wyposaży się w funkcję nagrywania. Telewizor nie posiada systememu Android, ale własny webOS LG. YouTube, Netflix, Amazon i Maxdome są już zainstalowane, dodatkowe usługi można doinstalować naciskając jeden przycisk. Stosunkowo wysoka cena obejmuje nie tylko doskonały wyświetlacz, ale także mocny system dźwiękowy. Soundbar niby przydaje się do uzyskania odczuć jak w sali kinowej, ale w przypadku 55E8L nie jest to konieczne. Jedyną wadą tego modelu, o której trzeba wspomnieć, jest stosunkowo wysokie zużycie prądu, które wynosi nieco ponad 120 watów podczas normalnej pracy.

Cena: 10338 zł.