Programowanie dla dzieci!

Zabawki i gry promujące naukę programowania.

Programowanie dla dzieci!

Programowanie to coś więcej, niż tylko modne hasło. To przyszłość, ale też teraźniejszość. Ponieważ nasze codzienne życie jest coraz bardziej związane z urządzeniami cyfrowymi, mamy także większy kontakt z programowaniem (nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy). Powoli w Polsce zaczynają się pojawiać zajęcia z programowania dla maluszków. Trzeba jednak uważać, żeby takie zajęcia nie skończyły się na nudnych zadaniach domowych, a były tym, czym w rzeczywistości są - ekscytującą zabawą, na przykład podczas budowania robotów z Arduino czy Raspberry Pi. Dzięki stale rosnącej ofercie gier i zabawek uczących programowania, dzieci nie muszą się ograniczać jedynie do szkolnej ławki.

Programowanie nie jest ważne jedynie dlatego, że jest praktycznie nierozłączną częścią naszego życia. Nauka kodowania i programowania może być bardzo inspirująca. Tylko pomyśl o tym, jak cudownym uczuciem jest posiadanie czegoś, co będzie robić nudne zadania dla Ciebie - choćby odkurzacze automatyczne

Zebraliśmy kilka zabawek, książek i gier dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat. W naszym artykule o zabawkach edukacyjnych wspomnieliśmy już o dżdżownicy Fisher Price, która także doskonale sprawdzi się podczas nauki programowania. Jest naprawdę dużo gier do zabawy i rzeczy, które można zrobić. Znajdź coś, co będzie ciekawe nie tylko dla Twojego malucha, ale także dla Ciebie. Kto wie, może i Ty nauczysz się programować?

Robot Myszka to zestaw dla początkujących już w wieku 4 lat. Zaawansowane kodowanie może wydawać się bardzo abstrakcyjne, więc rozpoczęcie przygody z tą myszką, której ruchy można zaprogramować, będzie świetnym pierwszym krokiem. Zabawka jest prosta i łatwa do zrozumienia. Po prostu wciśnij przyciski na jej plecach i naciśnij "go".

Możesz także utworzyć tor przeszkód, który zachęci malucha do logicznego myślenia i prostej matematyki. Fajne jest to, że do zabawy nie potrzeba ekranu, więc Twoje dziecko może nauczyć się podstaw bez tabletu lub smartfona. Istnieją również dodatkowe tablice, które można dokupić i zafundować nowe wyzwania.

Scottie Go! to innowacyjna gra edukacyjna do nauki programowania. Dzięki niej dzieciaki nauczą się nie tylko programowania, ale także umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy w grupie, a także poprawią swoją intuicję algorytmiczną. Jak działa? W grze wykorzystywane są kartonowe klocki, dzięki którym można stworzyć różne programy oraz aplikacja, za pomocą której gracz może zeskanować utworzone programy. Po zeskanowaniu na urządzeniu mobilnym można zaobserwować jak dany program wprawia Scottie’go i innych bohaterów gry w ruch oraz jak się oni zachowują. 

Cubotto ma jeszcze bardziej praktyczne podejście do kodowania. Dzięki użyciu kolorowych kawałków, które kontrolują małego robota, dzieci mają bliskie połączenie fizyczne, a tym samym rozwijają połączenie z tym, co faktycznie robią. To tylko jedna część filozofii stojącej za Cubotto. Ta zabawka wykorzystuje metodę nauczania Montessori, która wymaga natychmiastowych i jasnych wyników. To sprawia, że Cubotto jest bardzo przyjazny już dla czterolatków. Możesz dokupić dodatkowe plansze do kontynuowania nauki.

Do tej pory przedstawiliśmy kilka zabawek i gier dla dzieci w wieku 4 lat. Teraz przejdziemy do następnej grupy wiekowej, czyli 6+. "Programowanie dla dzieci. Część 1: Zaprogramuj gry wideo ze Scratchem" to nie zabawka, ale obiecujemy, że zapewni mnóstwo frajdy. Ta książka uczy języka programowania o nazwie Scratch, który ułatwia kodowanie i sprawia, że staje się ono mniej abstrakcyjne dla dzieci.

Używając Scratch dzieci mogą robić dużo fajnych rzeczy. Jednak wciąż może to być odrobinę przytłaczające. I tutaj nadchodzi: zaprogramuj swoją własną grę wideo! Rozkłada terminologię na mniejsze segmenty i pokazuje dzieciom, jak mogą kodować za pomocą języka Scratch. Objaśnienia zawierają nawet pojęcia matematyczne, ale przedstawiają je w sposób interaktywny i możliwy do zrozumienia. To świetny następny krok od zwykłego naciskania przycisków. Mimo, że w grę wchodzi czytanie, wciąż jest to wystarczająco proste, aby dzieci mogły za wszystkim nadążyć. Dzięki książce dzieci nauczą się tworzyć własne gry przy pomocy Scratch. Czy kiedykolwiek zaprogramowałeś swoją grę wideo?

Żywe klocki Lego - marzenie każdego dziecka! Vernie, bo tak się nazywa ten robocik, będzie Twoim mówiącym przyjacielem. Najpierw musisz go zbudować, a potem możesz zaprogramować jego zachowanie. Jeżeli będzie zły, zobaczysz to na jego twarzy. Dzięki dużym gąsiennicom Vernie potrafi się poruszać, widzi przedmioty i kolory, wyczuwa odległość, chwyta i przenosi małe przedmioty, gestykuluje i wypuszcza strzałki z wyrzutni na ramieniu. Niesamowite, prawda? Ale to nie koniec. Możesz go także przebudować na łazik M.T.R.4 (Multi-Tooled Rover 4), Gitarę 4000, Kota Frankiego lub Linię produkcyjną. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na tablecie.

Makeblock – Robot mBot 1.1

Makeblock – Robot mBot 1.1

Zobacz ofertę

Po wstępnej budowie, przy której dziecko może potrzebować pomocy rodzica, możecie zacząć przygodę z programowaniem.  W intuicyjnym programie mBlock (opartym na Scratch), można programować, tworzyć gry, animacje i inne programy. Stwórz robota omijającego przeszkody, jeżdżącego po linii lub szukającego wyjścia z labiryntu! Zalecany dla dzieci w wieku 8 lat i starszych. 

Może Twoje dziecko wie już odrobię na temat kodowania i chciałoby nauczyć się czegoś nowego. W tym przypadku Kano sprawdzi się doskonale. Jest czymś więcej niż kodowaniem i programowaniem, jest to budowanie komputera: prawdziwego komputera! Jako podstawy używa Raspberry Pi, które jest małym komputerem. Ty i Twoje dziecko musicie go złożyć, a potem możecie grać w gry lub tworzyć je. 

Niektórzy rodzice uważają, że Minecraft to średnia gra dla dzieci, ale wiedzą jednocześnie, że dzieci ją uwielbiają. Dzięki Kano oboje będziecie szczęśliwi. Naucz się włamywać do Minecrafta! Zdobywaj moce, twórz natychmiastowe schronienia. Stwórz własne światy! Kano to prawdziwy komputer, więc istnieje naprawdę wiele rzeczy, których może nauczyć się Twoje dziecko.

Kano obsługuje wiele języków programowania, w tym Scratch. Ale nie skupia się tylko na ekranie. Dzieci mogą tworzyć rzeczywiste projekty za pomocą czujników ruchu i tablic LED. Istnieją także różne zestawy do dodania do Kano. Ponieważ Kano ma wiele do zaoferowania, będzie super intrumentem dla dzieci w różnym wieku. To także świetny projekt dla dzieci, które potrzebują trochę więcej niezależności.