Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 nie chcesz wpatrywać się w mały telewizor? Chcesz przeżyć wielkie sportowe emocje na odpowiednio dużym ekranie, ale nie masz ochoty na zatłoczony public viewing? Wychodzi na to, że potrzebujesz projektora. Oczywiście będziesz mógł go także używać do innych rozrywek filmowych. Ale na co powinieneś zwrócić uwagę przy jego zakupie? Redaktor techniczny Justus Zenker wziął dla comprigo pod lupę cztery obiecujące modele.

Obecnie nie liczy się tylko wielkość, ale także jakość. Ostry, wyraźny obraz z nasyconymi kolorami jest tym, co miłośnicy technologii lubią najbardziej. W przypadku projektorów trend 4K nie jest jeszcze tak zaawansowany, jak w przypadku telewizorów. Dlatego urządzenia z obsługą 4K są znacznie droższe niż projektory HD. Oprócz rozdzielczości, ważną rolę odgrywają jeszcze dwa inne czynniki: kontrast (zalecany to co najmniej 10.000:1) i jasność, która powinna wynosić co najmniej 500 lumenów. Aby hałas wentylatora nie przeszkadzał w oglądaniu filmu, głośność pracy powinna wynosić mniej niż 40 dB. Ostatnim ważnym czynnikiem są złącza: tanie modele mają tylko przestarzałe VGA. Takich urządzeń jak Apple TV, anteny cyfrowye czy odbiorniki Sky nie można w ten sposób podłączyć - w tym przypadku niezbędne jest HDMI. I nie zapominaj: optymalny obraz osiąga się tylko przy użyciu odpowiedniego ekranu. Projekcja na ścianie czy prześcieradle zauważalnie obniży jakość obrazu.

Acer H5382BD

Acer H5382BD

 • kompaktowy
 • czujnik oświetlenia otoczenia
 • tylko 720p HD
 • brak możliwości mechanicznego pochylania obiektywu
Zobacz ofertę

Acer należy do klasy podstawowej i sprawdzi się dobrze nie tylko podczas oglądania meczów piłki nożnej, ale także filmów. Pomimo swojej niskiej ceny Acer H5382BD jest w stanie obsłużyć 3D. Projektor wykrywa ciemność i zmniejsza strumień świetlny przy zwiększonym kontraście. Odbiera sygnały zewnętrzne za pośrednictwem analogowego RCA, VGA lub HDMI. Mimo zintegrowanego głośnika nie polecamy jego używania - ma małą moc. Zewnętrzne głośniki podłączone za pośrednictwem wyjścia jack zapewnią lepsze wrażenia. Wyjście USB upraszcza połączenia. Pochylenie obiektywu, żeby skorygować obraz, gdy projektor nie znajduje się bezpośrednio przed ekranem, nie jest możliwe. W przypadku obrazu o szerokości dwóch metrów odległość między projektorem a ekranem powinna wynosić około trzy metry. Żywotność lampy Acer szacuje na 5000 godzin - to wystarczy na ponad 3000 meczów piłkarskich. Oprócz pilota w zestawie dostaniesz też poręczną walizkę, dzięki której możesz łatwo przetransportować projektor w inne miejsce.

Cena: 1849 zł.

BenQ W1090

BenQ W1090

 • układ RGBRGB
 • tryb sportowy
 • brak dużego kontrastu
 • niezbyt szybki
 • brak możliwości mechanicznego pochylania obiektywu
Zobacz ofertę

Urządzenie firmy BenQ wyświetla na ekranie obraz Full HD, z okularami także 3D. Jednak jasność wynosi tylko 2000 lumenów, a kontrast 10.000:1 jest trochę słaby. Za to zaletą jest z pewnością sześcio-segmentowe koło barwne RGBRGB, które redukuje efekt tęczy i sprawia, że kolory stają się bardziej naturalne. W rezultacie projektor zapewnia dobry obraz na ścianie nie tylko w przypadku imprez sportowych, ale także podczas oglądania seriali i filmów. Ci, którzy preferują minimalizm, mogą teoretycznie zrezygnować z głośników podłączanych za pomocą złącza jack, ponieważ wbudowany głośnik o mocy 10 W zapewnia wystarczającą moc. Urządzenia zewnętrzne można połączyć za pomocą RCA, VGA lub HDMI. Szczególnie przydatny jest port USB, który nawet zasila małe dekodery. Ułatwia to montaż na suficie, ponieważ można zrezygnować z dodatkowego źródła zasilania. Aby uzyskać obraz o wielkości dwóch metrów, projektor powinien być umieszczony w odległości od około dwóch i pół do trzech metrów równolegle do ekranu. Żywotność lampy wynosi 3500 godzin.

Cena: 2696,24 zł.

Epson EH-TW7300

Epson EH-TW7300

 • tania alternatywa dla 4K
 • automatyczne dopasowanie obiektywu
 • brak torby do transportu
 • brak możliwości mechanicznego pochylania obiektywu
Zobacz ofertę

Projektory z prawdziwym 4K podbijają rynek powoli, co wynika głównie ze skomplikowanej technologii. Dlatego niektórzy producenci robią "krok pośredni", który w przypadku marki Epson nazywa się optymalizacją 4K. Z technicznego punktu widzenia rozdzielczość nadal wynosi HD z 1080p, ale szczególnie szybkie szkło wibracyjne przesuwa piksele po przekątnej, a tym samym zapewnia nakładanie się pojedynczych pikseli. W rezultacie rzeczywista rozdzielczość jest znacznie lepsza. Dwie dodatkowe szklane soczewki jeszcze lepiej wyostrzają obraz. Warunkiem jest oczywiście źródło obrazu 4K. Dodaj do tego HDR, aby uzyskać lepszy kontrast i inteligentne odstępy międzyramkowe, dzięki czemu szybkie sceny sportów nie będą szarpać. Komfortowa obsługa jest możliwa dzięki całkowicie zmotoryzowanej optyce: za pomocą zdalnego sterowania ustawia się ostrość, zoom i pochylenie obiektywu. Ta ostatnia cecha umożliwia korekcję obrazu, gdy projektor jest ustawiony ukośnie w stosunku do ekranu. Moc światła jest dobra (2300 lumenów), ale nie jest znakomita. Projektor przekonuje za to kontrastem 160.000:1. Wentylator jest stosunkowo cichy - 24 dB. W przypadku obrazu o szerokości dwóch metrów rzutnik musi znajdować się w odległości od trzech do sześciu metrów przed ekranem. Żywotność lampy wynosi 3500 godzin.

Cena: 7789,77 zł.

LG HU80K

LG HU80K

 • praktyczny design
 • długa żywotność lampy
 • wysoka cena
Zobacz ofertę

W przeciwieństwie do telewizorów, które na stałe stoją w naszych pokojach, projektory często są rozstawiane specjalnie na wieczory filmowe czy mecze. Montaż na suficie jest często trudny ze względów estetycznych. LG chce wyeliminować to niedociągnięcie. Już przy modelu HF85JS LG podjęto próby zrewolucjonizowania konstrukcji projektora, ale sama jakość obrazu nie była przekonywująca. Następca ma w sobie wszystko: urządzenie można postawić na podłodze jako wieżę, położyć na podłodze lub zamontować na suficie i cieszyć się prawie cztero metrowym obrazem 4K z 2500 lumenami i HDR. Dzięki mechanicznemu pochylaniu obiektywu pozycjonowanie przed ekranem nie jest obowiązkowe. Dwa 7-watowe głośniki wystarczą do świetnego oglądania filmów. Wysokie koszty nadrabia trochę żywotność lampy, która wynosi aż 20.000 godzin.

Cena: 10820,81 zł.