Przewodnik po odkurzaczach: co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Planujesz kupić nowy odkurzacz? Sprawdź kluczowe aspekty i funkcje, które powinieneś rozważyć.

Przewodnik po odkurzaczach: co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Żadne gospodarstwo domowe nie może obejść się bez odkurzacza. Pomagają zachować wszystkie kąty w czystości, a przy tak dużej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Aby znaleźć odpowiedni model dopasowany do własnych potrzeb, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po odkurzaczach. Omówimy główne modele oraz zalety i wady odkurzaczy z workiem i bez. Zacznijmy od odkurzaczy cylindrowych.

Odkurzacze cyklonowe

Odkurzacz cyklonowy czyści drewnianą podłogę w pokoju z białymi ścianami

Większość odkurzaczy cyklonowych ma stosunkowo kompaktową konstrukcję. Z tego powodu świetnie nadają się do sprzątania pod niskimi meblami czy do ciasnych lub niewielkich przestrzeni, takich jak schody czy szafy. Są również dość ciche i większość z nich ma kabel o długości od około 7 do 10 metrów

Z drugiej strony te modele mogą mieć problem z czyszczeniem grubych dywanów, zwłaszcza jeśli nie są wyposażone w nasadkę turbo. Niektóre odkurzacze cyklonowe mają również długie węże i rury, co nie jest praktyczne w ich przechowywaniu.

Odkurzacze pionowe

Kobieta w salonie trzyma odkurzacz pionowy

Odkurzacze pionowe są idealne do czyszczenia dużych powierzchni dywanów. W większości testów konsumenckich modele te otrzymały wysokie za pozbycie się kurzu i włosów z dywanów, więc mogą być dobrym wyborem, jeśli masz zwierzęta, które wszędzie zostawiają sierść. Ponadto, ponieważ te urządzenia pozwalają zachować pozycję pionową podczas czyszczenia, są świetne dla każdego, kto zmaga się z bólem pleców.

Niestety, wiele pionowych odkurzaczy jest stosunkowo nieporęcznych i ma trudności z prawidłowym czyszczeniem małych lub ciasnych przestrzeni, takich jak schody lub szafy. Nie jest także praktyczny do przechowywania.

Odkurzacze bezprzewodowe

Odkurzacz bezprzewodowy oparty o białą sofę

Chociaż odkurzacze bezprzewodowe nie są tak wydajne, jak odkurzacze kablowe, zapewniają większą elastyczność i wygodę podczas sprzątania. Nie są przywiązane do wtyczki, więc możesz użyć ich wszędzie, a także nie będziesz mieć kłopotów z pochylaniem się i rozplątywaniem kabli. Bezprzewodowe modele ułatwiają czyszczenie schodów, a niektóre z nich można nawet wykorzystać do czyszczenia wnętrza samochodu. 

Z workiem czy bez?

Po wybraniu preferowanego modelu powinieneś zastanowić się nad kwestią worka. Modele cyklonowe i pionowe są dostępne w obu wersjach, więc przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu modeli.


Z workiem

Odkurzacze z workami mają często większą pojemność niż odkurzacze bezworkowe, więc nie trzeba ich tak często opróżniać. Jest to również dobry wybór dla osób z alergią na kurz, ponieważ worek w całości go zatrzymuje i minimalizuje narażenie na alergeny.

Bardziej zaawansowane markowe worki czasami zawierają również dodatkowe filtry, które mogą zapobiec wydostawaniu się kurzu podczas opróżniania. Jedyną wadą jest to, że trzeba będzie kupić i wymieniać worki, co oznacza stałe koszty.


Bez worka

Odkurzacze bezworkowe są generalnie postrzegane jako rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu do ich workowych odpowiedników. Odkurzacz workowy zużyje setki worków przez cały swój żywot, podczas gdy odkurzacz bezworkowy nie zużyje ani jednego. Co więcej, czasami możesz wyrzucić wszystko bezpośrednio do kompostownika, gdy już skończysz sprzątanie.

Chociaż nie trzeba będzie kupować nowych worków, odkurzacze bezworkowe mają wiele wad. Większość z nich ma tylko śmieci o pojemności 2,6 litra i jest to znacznie mniejsze niż odkurzacze z workami o średniej pojemności 4,2 litra. Mogą być również nieporządne do opróżnienia, ponieważ zawartość odkurzacza może utknąć i uciec w chmurach kurzu i brudu. Podsumowując, nie polecamy tej opcji każdemu, kto jest podatny na alergie.