Spacer z psem po zmierzchu - najlepsze produkty, dzięki którym spacer stanie się bezpieczny

Bądźcie widoczni! Jest to najważniejszy aspekt spacerowania jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Ale które akcesoria są najlepsze? Nasza autorka Susanne Mittenhuber przetestowała je razem ze swoim czarnym psem Laiką.

Spacer z psem po zmierzchu - najlepsze produkty, dzięki którym spacer stanie się bezpieczny

Ci, którzy spacerują wieczorami po parku w wielu miejscach zaczną dostrzegać małe, biegające światełka. Świecąca obroża dla psów nieustannie miga lub świeci. I sygnalizuje wszystkim biegaczom, rowerzystom i kierowcom, że tutaj w ciemności spaceruje pies.

Oprócz obroży istnieje już wiele innych akcesoriów zabezpieczających. Od odblaskowych smyczy i kamizelek dla psów po latarki czołowe dla dwunogów.

Jednak które z nich naprawdę się sprawdzają? Susanne Mittenhuber przetestowała je w ciemności z psem Laiką.

Obroża odblaskowa

Właścicielka z czarnym psem

Dostępne są w kolorze jasnoczerwonym, chłodnym niebieskim lub stylowym neonowym zielonym. Czasami migają, czasami świecą bez przerwy. Że obroża nie jest równa obroży zauważam, gdy pewnego wieczoru podchodzi do mnie grupa ludzi spacerujących z psami. Nie potrafię rozpoznać psów, ale migają we wszystkich kolorach. Lśniącym centrum jest Golden Retriever z niebieskim, świecącym kołnierzem, którego nie można przeoczyć. Mały jamnik, na którego szyi od czasu do czasu migocze słaba czerwona kropka nie ma przy nim szans.

Te małe, migające wisiorki doczepiane do zwykłej obroży są więc słabą opcją. Lepiej funkcjonują obroże, które są dostępne w dwóch wersjach.

1. Jako prawdziwa obroża, do której można doczepić smycz.
2. Jako rodzaj lekkiego świecącego pierścienia, który zakłada się psu na obrożę.

Obie wersje posiadają diody LED. Wiele z nich ma także akumulator i można je ładować przy pomocy kabla USB (przyjazne dla środowiska). Ponadto istnieją również wydajne produkty LED, które zawierają wymienne baterie.

Nasza rekomdendacja: LaRoo obroża LED

Zobacz ofertę

Prosty pierścień, który reguluje się przez ucięcie.

Widoczność: 500 metrów.

Tryb światła: Szybkie miganie, powolne miganie, stałe światło.

Źródło energii : Akumulator litowo-jonowy, ładowany przez USB.

Czas pracy: 5 godzin w trybie migania, 2 godziny w trybie światła ciągłego.

Dodatki:  Wodoodporny.

Wniosek:  Ponieważ mój pies Laika nosi szelki, pierścień świetlny jej nie przeszkadza. Chociaż stałe światło jest przyjemniejsze dla moich oczu, szybko zauważam, że migoczący pies jest bardziej widoczny.
Laika ma jednak również krótkie futro. U psów z dłuższą sierścią obroża może się w niej łatwo ukryć. Wtedy przydatne będą dodatkowe źródła światła.

Odblaskowa chusta dla psa

Alternatywą dla wszystkich tych, którzy nie mają ochoty na psa-dyskotekę są odblaskowe chusty w kolorze neonowo-żółtym lub neonowo-zielonym. Mocuje się go przy pomocy rzepa na szyi psa, a dostępne są od rozmiaru S do XL. Na pierwszy rzut oka, trójkątne chusty wydają mi się miłym dodatkiem, ale duży odblaskowy wzór łap i paski przekonują mnie podczas testu. Zwłaszcza, że tkaniny poliestrowe są naprawdę tanie i mogą zmieścić się w każdej kieszeni kurtki.

Znacznie droższe są szale dla psów wykonane z bawełny. Często mają również odblaskowe detale, takie jak małe kości. Ale te są niepozorne i niezbyt jasne. To nie aspekt bezpieczeństwa jest tu na pierwszym planie, ale wygląd.

Nasza rekomendacja: chusta odblaskowa firmy Trixie

Zobacz ofertę

Klasyczna trójkątna chusta z reflektorami

Zastosowanie: Tkanina może być noszona zarówno na szyi jak i na klatce piersiowej. Bardzo ważne: zwróć uwagę na wielkość. Jeśli chusta jest zbyt duża lub zbyt luźno związana, może przeszkadzać Twojemu psu.

Widoczność: Duże odblaskowe łapy i szerokie paski z boku.

Dodatki: Materiał można prać.

Wnioski: Chusty przyciągają wzrok - nie tylko wtedy, gdy pada na nie światło. Laika wyróżnia się neonowo-żółtą tkaniną i nie można jej nie zobaczyć dzięki silnym odblaskom. Jednak chustka zazwyczaj wisi z przodu nad klatką piersiową. Oznacza to, że reflektory świecą tylko wtedy, gdy światło dociera bezpośrednio z przodu.

Smycze z odblaskami

Smycz jest częścią podstawowego wyposażenia psa. Pomysł, aby w tej ciemniejszej porze roku wziąć bardziej widoczny model, jest oczywisty. Istnieją smycze na przykład w kolorze pomarańczowym, ale nie zda to testu po zmierzchu - Twój pies nadal będzie słabo widoczny. Aby między człowiekiem a psem stworzyć duet idealny, potrzebne są odblaski. Smycz nie musi być wtedy żółta lub pomarańczowa. Także smycz w kolorze czarnym z odblaskami będzie dobrze widoczna. Im więcej odblasków ma smyczy i im bliżej siebie są one położone, tym wyższy jest poziom bezpieczeństwa.

Nasza rekomendacja: Smycz Flexi Giant

Zobacz ofertę

Również popularna smycz jest teraz dostępna w wersji odblaskowej.

Gabaryty: 8-metrowa smycz dla psów o wadze do 50 kg.

Widoczność: Neonowy pasek z elementami odblaskowymi i naklejkami odblaskowymi po obu stronach.

Obsługa: Wygodna, ergonomiczny uchwyt. Łatwy w obsłudze przycisk hamulca i stopu za pomocą kliknięcia kciukiem.

Dodatki: Można podpiąć pudełko na woreczki.

Wnioski: Po zmierzchu wiele psów jest w nastroju na łowy - do tej grupy należy też Laika. Dlatego pozostaje na smyczy. Dzięki Flexi nadal ma miejsce na ruch. Na połączonej ścieżce rowerowej i ścieżce dla pieszych jesteśmy widoczni dla rowerzystów. Reflektory świecą jasno i wyraźnie.

Kamizelka dla psa

Każdy wie, że kamizelki ostrzegawcze działają. Kto nosi kamizelkę będzie dobrze widoczny - czy to na poboczu drogi po wypadku samochodowym, czy na rowerze. Specjalne kamizelki ostrzegawcze dla psów powinny zatem zapewnić dodatkową widoczność podczas nocnej rundy. W przeciwieństwie do podświetlanych obroży lub chust odblaskowych, które należą raczej do kategorii akcesoriów, takie kamizelki to już rodzaj odzieży. Większość kamizelek ostrzegawczych i kamizelek bezpieczeństwa pokrywa dużą część tylnej części psa z obu stron i jest wyposażona w reflektory .

Może to być również powodem dla którego stosunkowo niewiele psów nosi taką kamizelkę ostrzegawczą. W każdym razie muszę przyzwyczaić się do idei nie tylko "ubierania" mojego psa, ale także stania z nim w świetle reflektorów. Bo jedno jest pewne: psy z kamizelkami ostrzegawczymi zwracają na siebie uwagę.

Nasza rekomendacja: Kamizelka dla psa Illume Nite Neon

Zobacz ofertę

Lekka nylonowa kamizelka bezpieczeństwa z zapięciem na rzep

Zastosowanie: Dobre dopasowanie dzięki bezstopniowo regulowanemu paskowi.

Materiał: Miękki nylon.

Widoczność: Mocne odblaski na szyi, plecach i po bokach.

Dodatki: Kamizelka jest wodoodporna. Można prać ją w pralce w temperaturze 30°.

Wnioski: Nigdy nie czułam się tak bezpiecznie jak podczas tej rundy testowej. Pomimo ulewnego deszczu, Laikę było widać dosłownie wszędzie. Zaletą takiej kamizelki odblaskowej w przeciwieństwie do smyczy lub obroży jest wyraźnie większa powierzchnia odblaskowa. Zespół pies-człowiek przyciąga uwagę już z daleka.

Odblaskowa opaska

Podwójna widoczność oznacza również podwójną ochronę. Dlatego najlepiej będzie, jeżeli zarówno Ty, jak i Twój pupil będziecie dobrze widoczni. Łatwą opcją są opaski odblaskowe, które zakłada się na ubranie. Szczególnie praktyczne są elastyczne odblaski, które można przymocować do rękawów kurtki za pomocą rzepa. Zazwyczaj rowerzyści i biegacze korzystają z tych akcesoriów, ale będą one także idealne na wieczorny spacer. Opaska powinna mieć szerokość co najmniej pięciu centymetrów. Przy bardzo wąskich wstążkach istnieje ryzyko, że znikną pod fałdami tkurtki. Najlepiej takie reflektory nosić po obu stronach - innymi słowy jedna opaska na ramię. Jej umiejscowienie również odgrywa ważną rolę. Odblaski są najbardziej widoczne, jeśli zostaną umieszczone wysoko na ramionach. Będą wtedy w polu widzenia kierowców i rowerzystów.

Nasza rekomendacja: Opaska odblaskowa 500 B'TWIN

Zobacz ofertę

Opaska odblaskowa w neonowo-żółtym kolorze

Zastosowanie Paski można zamontować na ramieniu lub kostce.

Widoczność: Bardzo dobra, zgodnie z normą EN 13356.

Dodatki: Wodoodporna i łatwa do czyszczenia.

Wnioski: Łatwe w aplikacji i skuteczne - te odblaski mnie przekonały. Zauważam, że lepiej mnie widać, zwłaszcza gdy czekam, aby przejść przez ulicę. Od teraz taśmy odblaskowe są zawsze w kieszeni mojej kurtki.

Latarka czołowa

Spacery w parku lub lesie to dla Ciebie i Twojego psa lepsza zabawa niż chodzenie po chodnikach. Ja i Laika nie pozwalamy, aby zatrzymał nas wczesny zmierzch i dlatego potrzebujemy światła. Możesz wybrać pomiędzy zwykłą latarką, a taką na czoło. Decyduję się na opcję numer 2, bo lubię mieć wolne ręce. Mam też większe i bardziej wyrównane pole widzenia. Latarka czołowa jest idealna, jeśli jesteś na spacerze z psem sam. Jeśli często spacerujesz w grupie to raczej się z nią nie polubisz. Reflektor się nie spisze, ponieważ podczas rozmowy będziesz automatycznie szukać kontaktu wzrokowego i oślepiać swojego rozmówcę. Ten efekt można nieco złagodzić, kierując strumień światła w dół. Większość modeli posiada możliwość regulacji. Szczególnie praktyczne są różne tryby oświetlenia. Podczas gdy światło stałe pomaga odnaleźć drogę w parku, migające światło zapewni widoczność na chodniku połączonym ze ścieżką rowerową.

Nasza rekomendacja: Latarka diodowa Fenix HL15

Zobacz ofertę

Funkcjonalna i łatwa w użyciu latarka czołowa LED

Widoczność: 50 metrów.

Tryb oświetlenia: 2 rodzaje światła o kilku nasileniach: białe ciągłe i czerwone migające.

Bieżący czas pracy: Do 170 godzin.

Źródło zasilania: 2 baterie (AAA).

Dodatki: Wodoodporna.

Wnioski: Ta latarka czołowa jest modelem podstawowym. Inne reflektory mają lepszy zasięg i jeszcze większą moc. Jednak są one także droższe. Ta latarka jest idealna podczas mojej rundy po parku. Jest jasna i zapewnia mi poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie praktyczne jest dla mnie to, że mogę ją włączyć i wyłączyć lub zmienić tryb jedną ręką. Bo przecież zawsze w drugiej trzymam smycz...