Stephen Hawking: czarne dziury i gwiazdy

Poznaj dzieła i fakty z życia brytyjskiego fizyka.

Stephen Hawking: czarne dziury i gwiazdy

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Stephenie Hawkingu, przygotowaliśmy dla Ciebie listę książek i filmów, które zobrazują Ci jego życie. Jest naprawdę wiele do powiedzenia o życiu i dziełach sławnego fizyka.


Dzieła Stephena Hawkinga

Usytuowany przez British Broadcast Corporation (BBC) na 25 miejscu 100 największych Brytyjczyków Stephen Hawking był fizykiem i kosmologiem znanym z pracy nad badaniem "podstawowych praw rządzących wszechświatem". Badania te obejmują takie tematy jak czarne dziury i ogólną teorię względności.

Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w angielskim Oksfordzie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim i zdobył dyplom w zakresie nauk przyrodniczych. Rozpoczął badania w dziedzinie kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge w 1962 roku i tam również 3 lata później uzyskał tytuł doktora po wygłoszeniu pracy pt. "Właściwości rozszerzających się wszechświatów". Później został profesorem tej samej uczelni. W latach 1979-2009 Hawking był profesorem matematyki na tej uczelni (ten tytuł wcześniej należał do Isaaca Newtona).


Życie osobiste

W wieku 21 lat u Stephena Hawkinga zostało zdiagnozowane stwardnienie zanikowe boczne (ALS): rzadka choroba neurodegeneracyjna, która niszczy komórki nerwowe odpowiedzialne za dobrowolne sterowanie mięśniami. Poruszanie się, w tym chodzenie lub nawet mówienie stają się z czasem niemożliwe. Stan chorego pogarsza się i na chorobę niestety póki co nie ma lekarstwa. Z jej powodu Hawking używał wózka inwalidzkiego. Posługiwał się także programem do mówienia, który przechwytuje ruch gałek ocznych i generuje słowa, co pozwalało mu na komunikowanie się.

Stephen Hawking był chwalony za uczynienie z fizyki bardziej interesującego przedmiotu. Napisał czternaście książek. "Brał udział" w przemyśle muzycznym (elektroniczny głos Hawkinga był używany jako podkład w piosenkach Pink Floyd), programach telewizyjnych takich jak The Big Bang Theory, Star Trek: The Next Generation, Simpsonowie i Futurama. Dzięki temu znany był nie tylko jako fizyk, ale także postać popkultury.

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku w wieku 76 lat w swoim w domu w Cambridge. Żył 53 lata dłużej, niż przewidywali lekarze po zdiagnozowaniu u niego choroby.


"Into the Universe with Stephen Hawking"

"Into the Universe with Stephen Hawking"

Zobacz ofertę

Ta telewizyjna mini-seria wyprodukowana przez Discovery Channel została wydana po raz pierwszy w 2010 roku. W większości narracji wykonanych przez Benedicta Cumberbatcha Stephen Hawking dyskutuje o kosmitach, podróżach w czasie i Wielkim Wybuchu. Warto obejrzeć.

"Krótka historia czasu"

"Krótka historia czasu"

Zobacz ofertę

"Krótka historia czasu" została wydana w 1988 roku i jest najbardziej znanym tytułem Stephena Hawkinga. Została przetłumaczona na 40 języków, łamie zasady, publikując informacje na temat fizyki w języku zrozumiałym dla ogółu społeczeństwa.

"Jerzy i tajny klucz do Wszechświata"

"Jerzy i tajny klucz do Wszechświata"

Zobacz ofertę

Stephen Hawking i jego córka Lucy stworzyli kilka książek dla najmłodszych, ta jest pierwszą z serii. W tym tomie spotykamy Jerzego i podążamy za nim i jego przygodą, podczas której uczy się o nauce.

"My Brief History"

"My Brief History"

Zobacz ofertę

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prywatnym życiu Stephena Hawkinga, będzie to książka dla Ciebie. Biografia śledzi jego podróż od czasów dzieciństwa aż do sławy jako znanego fizyka, a także opisuje jego walkę z ALS.

"Teoria wszystkiego"

"Teoria wszystkiego"

Zobacz ofertę

W tym filmie biograficznym występuje zdobywca Oscara, Eddie Redmayne, który gra Stephena Hawkinga oraz Felicity Jones, która wcieliła się w Jane Hawking. Jest to piękna inscenizacja relacji między fizykiem a jego pierwszą żoną. Film oparty jest na książce "Podróż do nieskończoności - moje życie ze Stephenem" napisanej przez Jane.