Co to jest system dźwięku przestrzennego 5.1?

Dowiedz się czym jest system dźwięku przestrzennego, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu i jak tchnąć życie w Twój salon.

Co to jest system dźwięku przestrzennego 5.1?

System dźwięku przestrzennego 5.1 pozwala w pełni delektować się dźwiękiem. Zazwyczaj głośniki są ustawione w każdym rogu pomieszczenia, kierując dźwięk w stronę widza. Kiedy podłogi zaczną dudnić, łatwiej wyobrazisz sobie, że jesteś częścią akcji z ekranu! Ale czym dokładnie jest system dźwięku przestrzennego 5.1? Omówiliśmy wszystkie główne punkty, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję, jeśli myślisz o jego zakupie.

Czym jest dźwięk przestrzenny 5.1?

Często określany jako ten "prawdziwy" dźwięk przestrzenny, jest zasadniczo zestawem czterech głośników umieszczonych z tyłu i przed Tobą, dobrej jakości głośnika centralnego i mocnego subwoofera dla głębokich, dudniących tonów basowych. Miłośnicy kina domowego i muzyki pokochają ostry dźwięk dostarczany przez system. Nazwa "5.1 surround sound" pochodzi od liczby głośników otaczających subwoofer - w tym przypadku jest ich pięć i jeden potężny subwoofer.

Co wchodzi w skład zestawu?

Subwoofer

Subwoofer jest dużym głośnikiem, który wytwarza głębokie basy i inne dźwięki o niskiej częstotliwości poprzez uwalnianie ciśnienia powietrza. Ponieważ subwoofery wibrują pod wpływem dźwięku, zalecamy bezpieczne umieszczenie ich na podłodze. Oglądając na przykład film wojenny jak Dunkierka to właśnie subwoofer sprawi, że bomby zabrzmią tak, jakby wylądowały w Twoim salonie!

Głośnik centralny

Jeśli chodzi o systemy dźwięku przestrzennego, głośnik centralny jest ogólnie uważany za najważniejszy. Jest zwykle większy od innych i zawiera więcej stożków głośnikowych. Odtwarza istotne dźwięki, takie jak dialogi czy teksty muzyczne.

Głośniki satelitarne

Jest to pięć głośników, które można umieścić wokół pomieszczenia. Są one często mniejsze niż centralny głośnik i odtwarzają inne, na pierwszy rzut oka mniej istotne dźwięki, które jednak są niezbędne dla całkowitego odczucia.

Wszystkie te głośniki pracują razem, aby ożywić Twoje wrażenia audio.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu systemu dźwięku przestrzennego?

Zakup systemu surround może wydawać się trudny, szczególnie w przypadku osób nie znających się na technice. Wybierając idealny system, zastanów się, do czego będzie on faktycznie służył - czy będzie Ci potrzebny w pracy do odtwarzania muzyki w tle, słuchania albumów czy oglądania filmów w domu?

Jeśli planujesz używać systemu dźwięku przestrzennego w biurze, prawdopodobnie będziesz potrzebował wysokiej jakości głośników satelitarnych, ale nie najwyższej klasy subwoofera. Z drugiej strony, miłośnicy muzyki i filmów mogą chcieć wybrać system dźwięku przestrzennego 5.1 z mocnym subwooferem, aby uzyskać pełne doznania.

Ponieważ wysokiej jakości systemy dźwięku przestrzennego są dosyć drogie, warto zastanowić się, jak często będziesz ich używać. Poświęć chwilę czasu na przyjrzenie się wszystkim czynnikom, które mają dla Ciebie znaczenie.

Polecane systemy dźwięku przestrzennego 5.1

Z tysiącami dostępnych na rynku systemów dźwięku przestrzennego, znalezienie odpowiedniego może być trudne. Czy powinieneś wybrać jedną ze znanych marek jak Sony czy Bose? A może powinieneś kierować się opiniami innych użytkowników? Aby ułatwić Ci nieco pracę, wybraliśmy niektóre z naszych ulubionych systemów dźwięku przestrzennego 5.1.

Głośniki Logitech Z906

Głośniki Logitech Z906

ELAC Debut 2.0. 5.1.

ELAC Debut 2.0. 5.1.

oneConcept H505 35W

oneConcept H505 35W