Szybki powrót do zdrowia: test termometrów

Kaszel, katar, chrypa - a może nawet gorączka. Za chwilę dowiesz się, na co zwrócić uwagę, gdy temperatura ciała wzrośnie u Ciebie lub Twojego dziecka i jaka metoda pomiaru temperatury jest najlepsza.

Szybki powrót do zdrowia: test termometrów

Zasadniczo gorączka to bardzo sprytna metoda ciała, dzięki której broni się ono przed wszelkiego rodzaju chorobami. Zwiększona temperatura zwiększa krążenie krwi i produkcję komórek obronnych. Patogeny nie mogą się tak dobrze rozmnażać w upale. Gorączka ma zatem sens i niekoniecznie musi być redukowana. Ale są też istotne rzeczy: dużo odpoczynku, dużo picia i regularna kontrola temperatury.


Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Mierzenie temperatury na czole dziewczynki

Najbardziej znacząca jest temperatura wewnątrz ciała. Dlatego większość lekarzy zaleca pomiar odbytniczy. Oczywiście można mierzyć również w ustach lub pod pachami ale te dwie metody są mniej dokładne. Zawsze powinieneś dodać około 0,5 stopnia do wyniku.

Nowoczesne urządzenia do mierzenia temperatury

Mierzenie temperatury u niemowlaka

Ponieważ dla wielu osób pomiar odbytniczy jest nieprzyjemny, na stałe zagościły w naszych domach termometry do ucha, czoła lub skroni. Nie określają one temperatury ciała, ale raczej emitowane promieniowanie podczerwone, z którego wynika rzeczywista temperatura ciała. Całość trwa tylko kilka sekund, dlatego jest to szczególnie polecana metoda do pomiaru temperatury u dzieci.

Kiedy mówimy o gorączce?

Mama mierzy dziecku temperaturę

Normalna temperatura ciała dorosłego człowieka wynosi od 36,5 do 37,4 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 38 stopni, lekarze mówią o gorączce. Jeżeli trwa ona dłużej niż 48 godzin lub wznosi się do 40 stopni lub powyżej, trzeba ją leczyć. W przypadku dzieci do 6 miesiąca życia należy skonsultować się z pediatrą jeżeli temperatura ciała wzrośnie do 38 stopni lub wyżej. Z trochę większymi dziećmi trzeba pójść do lekarza, jeśli gorączka osiąga 39 stopni, trwa dłużej niż jeden dzień lub występuje wielokrotnie.


Gorączka może być niebezpieczna

Mama mierzy temperaturę małemu chłopcu

Ogólnie rzecz biorąc stosuje się zasadę: lepiej udać się do lekarza raz za dużo niż ryzykować powikłaniami. Jeśli układ odpornościowy jest osłabiony, łatwo do gry mogą się przyłączyć infekcje bakteryjne. Może to łatwo prowadzić do innych chorób, takich jak infekcja ucha środkowego lub zapalenie płuc. Jest to kolejny powód, dla którego należy bacznie obserwować temperaturę.

Drgawki gorączkowe - nieszkodliwy horror

Mierzenie temperatury u dziecka

Szczególnie przerażające dla rodziców są drgawki gorączkowe u dzieci. Czasami nie reaguje ono przez kilka minut, doświadcza nieskoordynowanych skurczy, skręca oczy lub staje się lekko niebieskawe. "Napady", mówią badacze z Niemieckiego Towarzystwa Pediatrii i Medycyny Młodzieży, "dotyczą około trzech do pięciu procent wszystkich dzieci i występują zazwyczaj pomiędzy szóstym miesiącem życia a wiekiem pięciu lat". Napady wyglądają okropnie, ale zazwyczaj po 2-3 minutach jest już po wszystkim i nie ma daleko idących konsekwencji zdrowotnych. Zawsze należy jednak wezwać lekarza.


Najlepszy termometr

W naszym teście wypróbowaliśmy różne metody i przedstawiamy nasze ulubione produkty. Ale bez względu na to, który termometr ostatecznie wybierzesz: ważne jest prawidłowe zastosowanie (wypróbuj przed sytuacją kryzysową!). Ponieważ wyniki mogą się różnić w przypadku użycia różnych urządzeń, należy zawsze mierzyć za pomocą tego samego przyrządu. W ten sposób można uzyskać dobry wgląd na przebieg gorączki.

Bestseller: Braun IRT 6520 ThermoScan 7

Bestseller: Braun IRT 6520 ThermoScan 7

 • Zależny od wieku wskaźnik gorączki
 • Odpowiedni także dla noworodków
 • Z funkcją światła nocnego
 • Przyjemnie podgrzewana końcówka termometru
 • Jednorazowe nakładki ochronne trzeba dokupić w późniejszym czasie
 • Zapisuje tylko ostatnie 9 pomiarów
Zobacz ofertę

ThermoScan 7 jest klasycznym termometrem dousznym. Pomiaru dokonuje się w bębenku usznym, który ma takie samo ukrwienie jak podwzgórze, nasze centrum kontroli temperatury w mózgu, i dzięki temu ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. To, co sprawia, że urządzenie Braun jest tak wyjątkowe to opatentowana technologia "Age Precision", która dzieli się na przedziały "0 - 3 miesiące", "3 - 36 miesięcy" i "36 miesięcy - dorośli". Idea, która się za tym kryje: temperatura waha się w zależności od osoby i zależy również od wieku. Ustawienie różnych kategorii wymaga jedynie naciśnięcia przycisku i jest wyświetlane na kolorowo. Pomiary są też zapisywane automatycznie.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie zmienisz wyboru, urządzenie zawsze będzie używać ostatniego ustawionego przedziału wiekowego. Prawdziwą ulgą dla najmłodszych pacjentów jest fakt, że końcówka pomiarowa nie musi zostać wprowadzona do środka ucha. Mała wada ThemoScan 7: musisz założyć nową nakładkę ochronną podczas każdego pomiaru, a dostarczone 20 sztuk zużywa się dość szybko i trzeba kupić nowe. Bez nakładki termometr nie mierzy prawidłowo.

Mega łatwy w użyciu: Termometr bezdotykowy Beurer FT 90

Mega łatwy w użyciu: Termometr bezdotykowy Beurer FT 90

 • Higieniczne mierzenie temperatury
 • Bardzo przejrzysty wyświetlacz z regulowanym oświetleniem
 • Dodatkowa funkcja pomiaru temperatury pomieszczeń i obiektów
 • Etui do przechowywania w zestawie
 • Trzeba nabrać trochę wprawy podczas używania
 • Możliwe są niewielkie odchyłki temperatury
Zobacz ofertę

Jeśli podczas mierzenia z wyświetlacza śmieje się uśmiech - wszystko jest w porządku, nie ma gorączki! Jeśli natomiast pojawi się smutna buźka, oznacza to, że temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza, alarm gorączkowy! Temperaturę mierzy się bezdotykowo na czole za pomocą krótkiego kliknięcia klawisza. W ciągu kilku sekund określany jest wynik końcowy, emitowany jest krótki sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu pojawia się wartość. Pomiar gorączki nie może być prostszy i mniej stresujący . Urządzenie Beurer świetnie leży w dłoni i automatycznie zapisuje do 60 pomiarów, które można wyświetlić w każdej chwili.

Wielu lekarzy nadal nie jest zbytnio przekonanych do pomiarów na czole, ponieważ wiele czynników, takich jak temperatura otoczenia lub zimny pot na skórze, może mieć wpływ na wynik. W naszym teście, w porównaniu do metody rektalnej, różnia wynosiła średnio nieco poniżej 0,2 stopnia. Ale każdy, kto kiedykolwiek mierzył temperaturę chorego, płaczącego dziecka metodą rektalną, po prostu następnym razem uwzględni to w obliczeniach. Jeśli gorączka wzrośnie zbyt wysoko i tak wymagane jest badanie lekarskie.


Dobra cena i dokładność: Termometr bezdotykowy Microlife NC 150+

Dobra cena i dokładność: Termometr bezdotykowy Microlife NC 150+

 • Dobra cena i dokładność
 • Automatyczny pomiar z kontrolą odległości
 • Pomiar temperatury otoczenia
 • Długi okres pomiaru
Zobacz ofertę

Dzięki temu termometrowi sprawdzisz nie tylko temperaturę ciała, ale także również wody do kąpieli dziecka albo mleka w butelce. Wynik zawsze będzie niezależny od zewnętrznych źródeł ciepła, więc nie ma mowy o pomyłce. Urządzenie ma pamięć na zapisanie 30 pomiarów razem z ich datą i godziną. Dzięki sygnałom dźwiękowym będziesz wiedzieć kiedy termometr jest gotowy do wykonywania pomiarów i kiedy zakończył mierzenie. Jeżeli odczyt będzie wyższy niż 37,5°C lub wystąpi błąd systemowy lub awaria, zostaniesz ostrzeżony 3 krótkimi sygnałami. Również podświetlenie współgra z mierzoną temperaturą - będzie zielone w przypadku normalnej temperatury i czerwone w przypadku gorączki. Dodatkowa zaleta: termometr sam wyłączy się po około minucie od wykonania ostatniego pomiaru.  

Dla fanów techniki: Bezkontaktowy termometr Nokia

Dla fanów techniki: Bezkontaktowy termometr Nokia

 • Nie potrzeba kontaktu z ciałem
 • Doskonała precyzja
 • Idealny dla rodzin (do 8 użytkowników)
 • Synchronizacja z iOS i Android przez WiFi
 • Wysoka cena
 • Brak etui do przechowywania
Zobacz ofertę

Przyznajemy: trzeba mieć małego bzika na punkcie technologii, żeby wydać tak dużą kwotę na termometr. Ale jeśli jesteś prawdziwym fanem nowinek technologicznych, to termometr Withings (do niedawna Nokia) będzie absolutnie wyrafinowanym i bardzo precyzyjnym urządzeniem.

Obsługa jest banalnie prosta: trzymasz termometr w niewielkiej odległości od czoła, a następnie przesuwasz go w kierunku skroni. Bez kontaktu ze skórą, co czyni tę metodę bardzo higieniczną. W ciągu dwóch sekund 16 skanerów podczerwieni bierze 4000 pomiarów i w ten sposób określa aktualną temperaturę ciała. Również w tym przypadku kolorowy wskaźnik natychmiast wskaże, czy mamy do czynienia z gorączką. Dane następnie zapisuje się po prostu naciskając przycisk i przypisuje do odpowiedniej osoby na ekranie dotykowym, po tym dane są automatycznie przesyłane do aplikacji Thermo-App. Tak więc masz dane całej rodziny zawsze w swoim telefonie. Możesz tam również wprowadzać notatki lub przesyłać zdjęcia. Byliśmy trochę sceptycznie nastawieni, ponieważ aplikacja jest podłączona do serwisu Thermia szpitala dziecięcego w Bostonie i zaleca przyjmowanie leków. Nasza rekomendacja: lepiej skonsultować się z lekarzem.

Tani i precyzyjny: elektroniczny termometr Proven

Tani i precyzyjny: elektroniczny termometr Proven

 • Tani i dokładny
 • Dwie opcje odczytu temperatury: Celsjusz i Fahrenheit
 • Używanie tylko po starannej dezynfekcji
 • Nielubiana metoda, zwłaszcza wśród dzieci
Zobacz ofertę

Jasne, że pomiar odbytniczy może stać się prawdziwym wyzwaniem w przypadku gorączkujących dzieci. Większość z nich nie lubi tego uczucia, a i rodzicom nie jest łatwo przekonać małego pacjenta do leżenia w miejscu. W przypadku większych dzieci/nastolatków dochodzi jeszcze do coraz większego poczucia wstydu. Jednak ta metoda pomiaru nadal jest najbardziej wiarygodnym sposobem w opinii wielu lekarzy. Urządzenie cyfrowe firmy Proven potrzebuje potrzebuje na pomiar jedynie 10 sekund. Temperaturę można mierzyć również doustnie lub pod pachą.