Niezapomniamy urlop z Twoim psem

Przed wyjazdem na wakacje z Twoim czworonożnym przyjacielem powinieneś się odpowiednio przygotować. Opowiemy Ci o najważniejszych rzeczach, o których nie możesz zapomnieć przed wyjazdem na urlop z psem.

Niezapomniamy urlop z Twoim psem

Nareszcie urlop! Nadszedł czas na planowanie, gdzie tym razem chcesz pojechać i jakie miejsca zobaczyć. Wielu z nas ma w domu psiaki i jednocześnie boi się zabrać je ze sobą na wakacje. Uważają to za stresujące i mało wygodne oraz obawiają się jak pies odnajdzie się w nowej sytuacji. Dlatego tak wielu z nas szuka kogoś, kto zajmie się nim podczas nieobecności. Jednak urlop z psem zagwarantuje Ci najpiękniejsze chwile i niezapomniane wspomnienia! Szczególnie w przypadku, kiedy zamierzasz podróżować samochodem, nie musisz rezygnować z towarzystwa swojego pupila.

Dobra organizacja i odpowiednie planowanie pomogą Ci uniknąć niemiłych niespodzianek i zredukują stres. Od wyboru miejsca na wypoczynek, przez zdecydowanie się na środek transportu, aż po najważniejsze rzeczy, które powinniście wziąć ze sobą - w tym artykule pokażemy Ci co powinieneś wziąć pod uwage i  jak możesz się przygotować, żebyście obydwoje dobrze się bawili!

Cel podróży - niezapomniany urlop z psem

Zobacz ofertę

Podczas planowania wakacji z psem powinieneś wziąć pod uwagę jego potrzeby i wybrać miejsce, które będzie odpowiednie dla zwierząt. Tydzień w gorącym miejscu nie będzie zbyt dobrym wyborem, ponieważ psy nie pocą się tak jak ludzie - temperaturę swojego ciała regulują poprzez dyszenie. Powinieneś również wcześniej upewnić się, czy psy są dozwolone w pensjonacie lub hotelu do którego się wybierasz i czy będą się dobrze czuły w okolicy.

Niezależnie od tego, gdzie wybierasz się na wakacje ze swoim psem, jego bezpieczeństwo jest priorytetem. W przypadku, gdy pupil zerwie się ze smyczy i zgubi, naprawdę pomocna będzie adresówka, na której wygrawerowane będą takie dane jak: imię psa, Twój numer telefonu oraz adres. W ten sposób szybko odzyskasz czworonoga!

Odpowiedni środek transportu

Zobacz ofertę

Wprawdzie większość linii lotniczych zezwala na przewóz psa (za dodatkową opłatą), ale będzie to raczej stresujące przeżycie dla Was obojga. Często jest tak, że tylko psy o wadze nie przekraczającej 6-8 kg mogą zostać zabrane na podkład samolotu. Większe psiaki muszą spędzić lot w luku bagażowym. Niezbyt udane rozpoczęcie wakacji, prawda?

Samochód jest zdecydowanie najlepszym ze środków transportu do podróżowania z psem. Cały czas masz możliwość zrobienia przerwy i zabrania go na mały spacer. Zawsze miej ze sobą wystarczającą ilość wody i zorganizuj samochód tak, żeby Twój pies mógł podróżować w bezpieczny sposób i nie miał możliwości zranienia się. Przydatny okaże się transporter lub pas bezpieczeństwa. Pas bezpieczeństwa działa dokładnie w taki sam sposób jak ten dla nas. Dodatkowo możesz ochronić wnętrze swojego auta matą, która zapobiegnie brudzeniu się foteli. 

Ważne przygotowania

Zobacz ofertę

Obojętnie dokąd jedziesz, nie zapomnij zabrać ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy i przede wszystkim dokumentów Twojego psa. Musisz mieć jego paszport, jeżeli planujesz przemieszczać się po Unii Europejskiej (jest to obowiązek od 2014 roku). Również szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Dodatkowo wiele krajów ma swoje wewnętrzne regulacje dotyczące pobytu zwierząt na ich terytorium, więc nie zapomnij ich zawczasu sprawdzić. Na przykład we Włoszech psy zawsze muszą nosić kaganiec. Jeżeli jesteś zaś właścicielem pitbulla, niestety nie zabierzesz go ze sobą na wakacje do Danii, ponieważ psów tej rasy nie można wwozić na teren kraju. Jeżeli zdecydowałeś się na podróż pociągiem w Polsce - małe zwierzę można przewozić bezpłatnie w odpowiednim transporterze, za większego zapłacimy 15,20zł.

Apteczka podróżna

Zobacz ofertę

Każdy właściciel psa powinien być przygotowany na każdą sytuację, w tym nieprzewidziane wypadki (które mamy nadzieję nigdy się nie wydarzą!). Apteczka podróżna to must-have, jeżeli Twój pies towarzyszy Ci na wakacjach. Co powinno się w niej znajdować?

  • leki, które pies zażywa
  • plastry, bandaże
  • woda utleniona
  • opaska uciskowa
  • maść na rany
  • pęseta
  • nożyczki
  • termometr elektroniczny (prawidłowa temperatura ciała psa wynosi między 37,5 a 39°C)
  • środki przeciwko pchłom i kleszczom
  • środki przeciwko nudnościom i biegunce

Poza tym zanotuj sobie adres, numer kontaktowy i godziny otwarcia najbliższego weterynarza w miejscu, w którym zamierzasz spędzić urlop. To oszczędzi Ci wiele stresu w przypadku, kiedy wydarzy się coś niemiłego i będziesz musiał szybko reagować.

Porady na tęsknotę za domem

Zobacz ofertę

Żeby Twój pies czuł się dobrze podczas wakacji, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dokładnie jak ludzie, tak samo i psy mogą być smutne, bać się lub odczuwać tęsknotę za domem. Mimo całej frajdy i zabawy jest to nadal nowa, nieznana sytuacja i obce miejsce dla Twojego czworonoga. Żeby i on mógł miło spędzić urlop, zabierz dla niego trochę "domu", na przykład ulubione zabawki, karmę, do której jest przyzwyczajony i szelki, w których zawsze wychodzi na spacer. Przestrzegaj zwyczajnych godzin podawania posiłków i nie zapomnij o misce podróżnej. Jest o wiele bardziej praktyczna niż normalna sztywna miska, która zajmuje więcej miejsca. Ten model można spokojnie myć w zmywarce, a kiedy już wrócicie do domu, doskonale sprawdzi się podczas spacerów w parku.