Zabawki edukacyjne, które naprawdę uczą.

Na rynku dostępnych jest wiele zabawek i część z nich określana jest mianem edukacyjnych. Jeżeli szukasz sprawdzonych rzeczy, zobacz zabawki, które celują w rozwój Twojego dziecka

Zabawki edukacyjne, które naprawdę uczą.

Wyobraź sobie, że patrzysz na pudełko z zabawkami swojego dziecka. Pulsujące światła, trochę pobrzdękiwania i dziwny zapach. Zawartość to dziwna mieszanka kształtów, kolorów i zapachów. Zastanawiasz się: jak to możliwe, że te zabawki są "edukacyjne"? Te rzeczy powinny uczyć Twoją pociechę nowych umiejętności i kompetencji. Na pudełku było napisane, że to zabawki edukacyjne, ale w sumie nie zauważyłeś, żeby do czegoś się nadawały. A dla swojego dziecka chcesz wszystkiego, co najlepsze. Czego uczą te zabawki i czy to naprawdę działa?

"Tu chodzi mniej o to, co może zrobić zabawka, a bardziej o to, co Twoje dziecko może zrobić z zabawką"

Eksperci bezwzględnie zgadzają się co do tego, że bawienie się zabawkami jest ważne dla rozwoju każdego dziecka. 

Z grubsza rzecz biorąc, istnieją cztery obszary rozwoju dziecka:

  • fizyczny
  • poznawczy
  • emocjonalny
  • socjalny

A jaki to ma związek z zabawkami? Dla mnie, taty, który szuka zabawek dla swojej córki, oznacza to tyle, że taka zabawka pracuje nad jednym z tych obszarów rozwoju i stymuluje pozytywną zmianę. Tu chodzi mniej o to, co może zrobić zabawka, a bardziej o to, co Twoje dziecko może zrobić z zabawką.


"Czy sam chciałbyś pobawić się taką zabawką?"

Jest wielu producentów, którzy twierdzą, że ich zabawki nauczą Twoje dziecko rachunku różniczkowego, a tak naprawdę są czymś w rodzaju stojaka na tablet. Uważaj na nierealistyczne obietnice. Nie chodzi tylko o to, że na zabawce jest napisane, że stymuluje jeden z obszarów rozwoju dziecka, ale o to, żeby maluch naprawdę był w stanie coś z tą zabawką zrobić. Moja córka z pewnością nauczyłaby się układu okresowego pierwiastków, jeśli tylko przeczytałaby podręcznik od chemii i w ogóle umiała czytać... ale w jej wieku zdecydowanie woli urządzać popołudniową herbatkę z ulubionymi lalkami!

Zabawka musi też być na tyle atrakcyjna, żeby Twoje dziecko chciało się nią bawić. Zapytaj się sam czy chciałbyś pobawić się tą zabawką? Naprawdę, jeśli Tobie by się nie chciało, jak można oczekiwać, że żądne rozrywki dziecko będzie chciało? Mając na uwadze te kryteria zanurzmy się w dziecięcym świecie i spójrzmy na potencjalne zabawki.

Mała uwaga: dobierz zabawkę odpowiednią do wieku Twojego malucha. Jako rodzic wiesz najlepiej, czy jest on za duży lub jeszcze za mały na daną zawkę - sugestie na pudełkach to tylko sugestie :)

Zabawa z dżdżownicą

Zabawa z dżdżownicą

Zobacz ofertę

Zabawka firmy Fisher Price Code-a-pillar to zdecydowanie produkt, który sprawi wiele frajdy dzieciakom i również będzie dla nich pożyteczny. 

Każdy z segmentów tej uroczej dżdżownicy pokazuje światłem, jaka czynność jest w danym momencie wykonywana. Jeżeli jako pierwsza w kolejce będzie część ze strzałką w lewo, to po uruchomieniu jej zwierzątko będzie skręcać w lewą stronę. 

Czy spełnia ono jakiekolwiek z kryteriów dobrej zabawki edukacyjnej? Przyjrzyjmy się. Czy stymuluje obszary fizyczne, poznawcze, emocjonalne i społeczne? Element poznawczy jest aktywowany tutaj najmocniej, ale my uważamy, że nie do pominięcia jest tutaj kwestia rozwoju fizycznego. Zaplanowanie trasy dżdżownicy tak, aby ominęła ustawione na podłodze przeszkody może być nie lada wyzwaniem. 

Element emocjonalny uwidacznia się najbardziej w momencie, kiedy przypadkiem nadeptuję na Code-a-pillar, a moja córka pyta się: "Tatusiu, dlaczego płaczesz?"

Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. 

Pierwsza szkoła

Pierwsza szkoła

Zobacz ofertę

Jak wiele zabawek firmy Melissa and Doug, ta imitacja szkolnej klasy jest wykonana w stylu retro. Dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły mogą odbyć wyprawę w przyszłość i poczuć się jak w szkolnej ławce. Maluchy zdobędą zarówno fizyczne, jak i poznawcze zdolności, dzięki takim zadaniom jak nauka odczytywania godziny z zegarka i ćwiczenie pisania, ale to co mi wydaje się najważniejsze, to umiejętności emocjonalne.

Dzieci mogą wybrać rolę ucznia lub nauczyciela i dowolnie się wymieniać. Większość z nich nie chodzi jeszcze do normalnej szkoły, dlatego ta zabawka pozwoli im się przygotować na zmiany, których doświadczą w najbliższej przyszłości. 

Dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat.


Inżynieria nie tylko dla dziewczynek

Inżynieria nie tylko dla dziewczynek

Zobacz ofertę

Jeżeli masz syna i od razu myślisz o przejściu do następnego produktu, ponieważ ten koncentruje się na dziewczynkach, poczekaj - za chwilę wszystko Ci wyjaśnię.

"To więcej niż zabawka, to doświadczenie"

Zgadza się, Goldie Box and the Spinning Machine to zabawka, która ma na celu dostarczenie pozytywnego i wspierającego doświadczenia dla dziewczynek jeśli chodzi o inżynierię, ale nie to jest najważniejsze. Oczywiście posiadanie zabawek, które koncetrują się na dziewczynkach jest dobrym pomysłem, ale nie sprawia, że produkt stanie się świetny. 

Jak wszyscy wiemy, pomalowanie czegoś na różowo i napisanie, że jest przeznaczone dla dziewczyn wcale nie oznacza, że nadaje się tylko dla nich. Istotne jest tutaj to, że Goldie Box zabierze Twoje dziecko w podróż, podczas której dowie się o technologii, której będzie używać. Właśnie to sprawia, że ta zabawka wyróżnia się na tle pozostałych. 

To więcej niż zabawka, to doświadczenie. Dzieci nie tylko dostają zadania, ale też motywację i kontekst, dlaczego mogą chcieć dowiedzieć się czegoś nowego.

Dla tych, którzy doszukują się powodu, dla którego ta zabawka jest odpowiednia zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców: dlaczego miałaby nie być stosowna? Tylko dlatego, że główną postacią jest dziewczynka i utrzymana jest w różowych kolorach nie oznacza, że jest przeznaczona tylko dla płci pięknej.

Dla dzieci w wieku 4 lat i starszych.

Moja pierwsza gra - w Ogrodzie

Moja pierwsza gra - w Ogrodzie

Zobacz ofertę

"Jeśli nie współpracujecie, nikt nie wygra"

Jest to gra dla maluszków. Osobiście nie wiedziałem o jej istnieniu. "W Ogrodzie" - dziaciaki grają tutaj razem i muszą zebrać wszystkie owoce, zanim zje je podstępny kruk. Celem tej gry jest współpraca, która jest bardzo ważną umiejętnością i powinno się ją pielęgnować od najmłodszych lat (szczególnie kiedy dziecko nie ma rodzeństwa). Jeśli maluchy nie będą pracowały razem to nikt nie wygra.

"W ogrodzie" koncentruje się na kompetencjach społecznych i emocjonalnych, ale dzięki konieczności budowania małej strategii kontrolowana będzie również umiejętność poznawcza. Jak dla mnie najlepszą umiejętnością społeczną, której nauczy się Twoje dziecko, jest cierpliwość, którą musi się wykazać, czekając na swoją kolej. Jeżeli dokładniej przeanalizujesz grę możesz dostrzec inne ukryte znaczenie: owoce reprezentują możliwości, które czekają na nas w życiu i które chcemy wykorzystać zanim kruk (śmierć) nadejdzie i nastąpi koniec gry. Z taką interpretacją można się domyślić, że gra pochodzi z Niemiec.

Duże klocki Lego Duplo

Duże klocki Lego Duplo

Zobacz ofertę

Klasyka. Duplo i generalnie klocki Lego to wspomnienie dzieciństwa dla wielu osób. Są z nami już tak długo, że niektórzy przekazują je sobie nawet z pokolenia na pokolenie.

Duplo (lub Lego, jeśli Twoje dziecko jest starsze) są świetne w stymulowaniu obszarów rozwojowych. Zabawa klockami w trzech wymiarach, tworzenie budowli i obiektów zgodnie z wyobraźnią, dzielenie się nimi z innymi - Twoja pociecha nie będzie miała dosyć. Dostępne są też zestawy z literami i cyframi, jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoje dziecko się ich nauczyło.

Dla dzieci w wieku od 1,5 do 5 lat.

* brak radioaktywnego materiału w zestawie

* brak radioaktywnego materiału w zestawie

Zobacz ofertę

Primary Science Deluxe Lab Set to odświeżona klasyka. Pokazuje metody naukowe, takie jak wyniki hipotez i wykresów, a także wskazówki, proste pojęcia matematyczne i niektóre umiejętności w kwestii rozwiązywania problemów. Brzmi to trochę strasznie, ale kiedy faktycznie zobaczysz zestaw, przekonasz się, że jest całkiem przemyślany i fajny. Zawiera łatwe do zrozumienia arkusze robocze i inne. 

Co przyniesie przyszłość?

Co przyniesie przyszłość?

Zobacz ofertę

Podsumowując - nie ma takich zabawek edukacyjnych, które kształtowałyby wszystkie apskety rozwoju dziecka. Może kiedyś, kiedy nanomaszyny staną się rzeczywistością, będziemy mogli dać naszym dzieciom coś takiego jak "Ilustrowany elementarz młodej damy" (jak ten opisany w książce Neal'a Stephensona "The Diamond Age"), który będzie dostosowywał się do potrzeb dzieci i rósł razem z nimi.

Póki co, my, rodzice, musimy weryfikować to, co sprawia, że dana zabawka jest edukacyjna. Jeżeli nasze dziecko dzięki temu coś zyska i jeśli my sami będziemy chcieli się nią bawić, to już jest dobrze. 

Najlepszym sposobem na to, żeby Twoje dziecko uczyło się razem z zabawkami jest wspólna zabawa.