Chcesz kupić nową pralkę? Na to powinieneś zwrócić uwagę.

Automatyka wagowa, pranie antyalergiczne, system aqua stop, WiFi - najnowsze pralki potrafią naprawdę wiele. Michael Endt, ekspert z firmy Miele, wyjaśnia na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nowego sprzętu.

Chcesz kupić nową pralkę? Na to powinieneś zwrócić uwagę.

Nadszedł czas, żeby Twoja stara pralka przeszła na zasłużoną emeryturę? Szukając nowego modelu, będziesz zdumiony tym, co potrafią nowoczesne urządzenia. Mają specjalne programy, takie jak antyalergiczny, wspomagający prasowanie lub impregnujący, automatycznie dozują wodę i detergenty. Niektóre można nawet kontrolować za pomocą smartfona. Michael Endt, Product Manager w firmie Miele wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki.

Zwróć uwagę na prędkość wirowania

Pralka

Panie Endt, na co należy zwrócić uwagę podczas kupna nowej pralki? Które funkcje są szczególnie ważne?

Michael Endt: Nowoczesny sprzęt powinien posiadać jak najniższe zużycie energii. Dobrą wskazówką będzie tutaj etykieta energetyczna. Istotny jest też czas trwania poszczególnych programów.

Jak ważna jest prędkość wirowania?

Michael Endt: Od prędkości wirowania zależy to, jak suche będzie nasze pranie po zakończeniu programu. Niższa prędkość wirowania oznacza większą wilgoć. To z kolei wpływa na czas suszenia - zarówno na stojącej suszarce, jak i w bębnowej. W drugim przypadku ma to też odzwierciedlenie w energii zużytej przez suszarkę, jeżeli włożymy mokre pranie to program będzie musiał być dłuższy. Dlatego prędkość wirowania ma znaczenie.

Czy nowe pralki są łatwe w obsłudze?

Michael Endt: W dzisiejszych czasach dobre urządzenia mają wiele przydatnych funkcji, których nie można ukryć za zwykłym pokrętłem. Prawie wszystkie urządzenia są wyposażone w wyświetlacz, przyciski i / lub sterowanie dotykowe. Obsługa jest więc różnorodna i nie każde urządzenie może być obsługiwane szybko, łatwo i intuicyjnie. Łatwa i bardzo praktyczna funkcja to automatyczny system dozowania detergentu.

Wybór wielkości bębna

Etykieta energetyczna

Jak dokładnie działa ta automatyka wagowa i czy naprawdę pomaga oszczędzić pieniądze?

Michael Endt: Na to pytanie nie można jednogłośnie odpowiedzieć, ponieważ różni producenci stosują różne metody. Generalnie automatyka wagowa odpowiada za dopasowanie zużycia wody i prądu do ilości prania. To rzeczywiście sprawia, że oszczędzamy pieniądze.

Jaką pojemność Pan poleca?

Michael Endt: Dla jednej osoby spokojnie starczy wsad na 5 czy 6 kg. Dla rodzin raczej już 8 albo 9 kg. W takich pralkach można uprać też większe rzeczy, jak na przykład kołdrę.

Czy większa pralka nie zużywa większej ilości wody?

Michael Endt: Duże pralki też mają automatykę wagową, więc dodatkowe zużycie jest trzymane w ryzach. Niemniej jednak, przy większych bębnach, powierzchnia pomiędzy bębnem pralki i wanną jest oczywiście większa niż w przypadku mniejszych bębnów. Ale na przykład firma Miele opracowała specjalny proces prania PowerWash 2.0, dzięki czemu urządzenia z większym bębnem nie potrzebują więcej wody niż urządzenia z małym bębnem.

W jaki sposób oblicza się rzeczywiste zużycie wody i energii elektrycznej?

Michael Endt: Żeby ustalić wartości dla etykiety energetycznej używa się norm UE. Roczne wartości zużycia są określane na podstawie określonej liczby programów prania bawełny z określoną mieszanką różnych wielkości załadunku i temperatur prania.

Prawie wszystkie nowe pralki mają klasę energetyczną A +++. Niemniej jednak ich zużycie energii waha się między 97 a 146 kWh. Dlaczego tak jest?

Michael Endt: To dlatego, że pralki ewoluowały przez ostatnie kilka lat. Wiele urządzeń jest dziś lepszych niż "A +++". UE jest w trakcie opracowywania nowej etykiety energetycznej, która zareaguje na tę ewolucję i lepiej uwzględni różnice między pralkami.

Funkcja aqua stop i co definiuje dobrą pralkę

Pralka ładowana od frontu

Co jeszcze wyróżnia dobrą pralkę?

Michael Endt: Dobry sprzęt jest ciężki, a zarazem szczególnie stabilny, co ma znaczenie podczas wirowania.

Czy funkcja aqua stop jest niezbędna? Czy nowe pralki nadal mogą spowodować wodne "wypadki"?

Michael Endt: Zasadniczo przecieki mogą wystąpić w pralce. W zależności od jakości urządzenia jest to mniej lub bardziej prawdopodobne, dlatego ta funkcja jest przydatna. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, które często znacznie się różnią pod względem technicznym. Aqua stop nie równa się aqua stop. Tutaj powinieneś zapytać o szczegóły systemu.

Czy mógłby nam Pan podać przykład takiego systemu?

Michael Endt: W Miele zasadniczo wszystkie modele mają tacę, która może złapać każdą cieknącą wodę. Dolna misa zawiera przełącznik pływakowy, który unosi się na większych nieszczelnościach. Pralka wyłącza następnie dopływ wody i pompy. W tym układzie stosowany jest wąż doprowadzający wodę o ciśnieniu 70 bar (dla porównania ciśnienie w domowych rurach wodnych wynosi zwykle 2-4 bar). Ponadto ten wąż jest dwuścienny. W przypadku defektu w rurze wewnętrznej, zewnętrzna rura chwyta uciekającą wodę i kieruje ją do pralki, skąd może być wypompowana. Obejmuje to zawór elektromagnetyczny bezpośrednio na kranie. Jeśli maszyna wykryje wyciek, wlot wody zostaje zatrzymany za pomocą zaworu elektromagnetycznego bezpośrednio przy kranie.

Nastawianie prania po drodze

Białe pranie na sznurku

Niektóre pralki mają nawet WLAN - jak to dokładnie działa i jakie ma zalety?

Michael Endt: Funkcjonalność połączenia WLAN jest bardzo różna. W przypadku pralek Miele klient może skontaktować się ze swoimi urządzeniami w podróży. Nie musi koniecznie znajdować się w zasięgu swojej sieci WLAN. Możliwe jest zdalne uruchamianie i zatrzymywanie urządzeń, wprowadzanie zmian w programie oraz, oczywiście, pobieranie informacji o stanie (pozostały czas, ustawienia itp.).

Co sprawia, że pralka jest przyjazna dla środowiska? Od czego to zależy?

Michael Endt: Oczywiście kluczowym czynnikiem w codziennym użytkowaniu jest zużycie wody i energii. Ale równie ważne jest samo urządzenie i użyte materiały. Urządzenia o wysokiej zawartości metalu, takie jak Miele (na przykład, wanny ze stali nierdzewnej, ciężary z żeliwa szarego), mogą być znacznie lepiej poddane recyklingowi niż na przykład urządzenia z plastikową wanną i betonowymi ciężarkami, które są dziś bardzo powszechne. Żywotność również odgrywa ważną rolę. Jeśli urządzenie musi być wymieniane tylko co 20 lat, to oczywiście jest coś innego, niż gdyby urządzenie musiało być wymienione po 10, a nawet 5 latach.

Jak przydatne są specjalne programy? Co dokładnie dzieje się podczas użycia programów takich jak alergia czy impregnacja?

Michael Endt: Dzisiejsze programy są przeznaczone do nowoczesnych tkanin. Cały profil prania, ruchy bębna, prędkości wirowania, kontrola temperatury jest dostosowana do tych tkanin i szczególnie je chroni. Prawdziwe programy alergiczne utrzymują długo temperaturę, aby zabić zarazki.