Znane nazwiska w historii: ludzie, którzy zmienili świat

Zbiór biografii znanych osób: od pisarzy przez artystów po naukowców.

Znane nazwiska w historii: ludzie, którzy zmienili świat

Biografia to znany już z antyku gatunek literacki, który fascynuje miliony czytelników.

Biografie (albo autobiografie) opowiadają o prawdziwych historiach, prawdziwych losach, o motywacjach i celach znanych osobistości i niekiedy ekscytujących momentach z ich życia. W trudnych chwilach wielu z nas często polega na prawdziwych historiach. Dzięki doświadczeniom tych, którzy walczyli o swoje marzenia i poglądy, Ty także możesz znaleźć motywację do patrzenia w przyszłość z nadzieją. Jeśli jesteś pasjonatem biografii, znajdziesz tu ciekawe tytuły w formie książkowej lub filmowej. Może znajdziesz wśród nich kolejną ciekawą lekturę.

Jan Paweł II: Papież Polak

Jan Paweł II: Papież Polak

Zobacz ofertę

Biografii Jana Pawła II jest mnóstwo. Dlaczego ta jest wyjątkowa? Ponieważ napisał ją sam Karol Wojtyła. Na 232 stronach poznajemy życie i działaność jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów. Są to jego osobiste słowa, jego historia opowiedziana przez niego samego. Historia o przemianach, konsekwencji działaniu, wierze, nadziei, dialogu z drugim człowiekiem, przyjaźni, poświęceniu i niesamowitych zrządzeniach Opatrzności. Poznaj Jana Pawła II. 

Oskar Schindler: opiekun ludzkości

Oskar Schindler: opiekun ludzkości

Zobacz ofertę

Holokaust: tragiczna karta historii, o której nie można zapomnieć. Napisano już wiele książek na ten temat, powstało także wiele filmów, niektóre z nich bazują na biografiach naocznych świadków.

Słynny i poruszający film "Lista Schindlera" został zainspirowany powieścią Thomasa Keneally'ego o tym samym tytule. Autor odkrył historię Oskara Schindlera dzięki przypadkowemu wydarzeniu: Australijczyk spotkał Leopolda Pfefferberga (zwanego Poldek), który przeżył Holokaust dzięki Schindlerowi i stał się jego przyjacielem. Keneally był pod tak dużym wrażeniem historii, że rozpoczął poszukiwania innych "Żydów Schindlera". Powieść sfilmował Steven Spielberg w 1993 roku i w ten sposób powstało szokujące dzieło z Liamem Neesonen, który wcielił się w Schindlera, Benem Kingleyem, czyli jego znajomym i Ralphem Fiennesem w roli oficera SS Amona Götha.

Malala to 11-letnia dziewczynka z północno-zachodniego Pakistanu, która żyje w świecie dziwnych zasad, ale lubi się uczyć i w przyszłości chce zostać lekarzem. Normalnie byłoby to możliwe, ale co zrobić, kiedy edukacja szkolna dla dziewcząt zostaje zabroniona przez talibów?

Malala zaczyna pisać pamiętnik, w którym opisuje swoje doświadczenia. Odważnie broni się przed represjami i nadal chodzi do szkoły, ale nie spodziewa się tego, co ma się wydarzyć. Pewnego dnia, gdy wraca do domu ze swoimi kolegami z klasy, dwóch zamaskowanych talibów szturmuje autobus. Jeden z nich pyta: "Kim jest Malala?" Nikt nie odważył się czegoś powiedzieć, ale niektóre dziewczynki ją obserwowały. Malala i dwóch kolegów zostało zranionych przez strzały.

Malala to kobieta, która narażając własne życie walczy o prawa człowieka i jest najmłodszą osobą, która kiedykolwiek otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jej historię można znaleźć w tej porywającej biografii, którą naprawdę trzeba przeczytać jednym tchem.

Ali: mistrz na zawsze

Ali: mistrz na zawsze

Zobacz ofertę

Wszyscy jesteśmy fanami Aliego. A także tych, którzy odkryli tego człowieka między latami sześćdziesiątymi i dziewięćdziesiątymi. Był kimś więcej niż tylko bokserem: był obrońcą praw obywatelskich, symbolem całej ery.

Książka Przemysława Słowińskiego opowiada o niezwykłym życiu, opisując go z różnych stron: Muhammad Ali był muzułmaninem, niewiernym mężem, trzykrotnym mistrzem boksu i czarnym mężczyzną, który symbolizował walkę z rasizmem. Książka opowiada o życiu człowieka pełnego sprzeczności.

Stephen Hawking: Patrzcie na gwiazdy, a nie na Wasze stopy

Stephen Hawking: Patrzcie na gwiazdy, a nie na Wasze stopy

Zobacz ofertę

Najbardziej genialny fizyk od czasów Einsteina - Stephen Hawking sam o sobie. Jego życie było wyjątkowe, zarówno pod względem odkrycić naukowych w dziedzinie astrofizyki, jak i jego walki z ciężką i nieuleczalną chorobą: stwardnieniem zanikowym bocznym.

"Moja krótka historia" da Ci zwięzłe wprowadzenie do życia i pracy tego genialnego naukowca, który już za życia został ikoną popkultury. Hawking szczerze opowiada o swoim życiu, a prywatne zdjęcia naukowca sprawią, że poczujesz się jeszcze bliżej. 

Coco Chanel: projektantka dla wszystkich kobiet

Coco Chanel: projektantka dla wszystkich kobiet

Zobacz ofertę

"Kilka kropli Chanel No. 5" to odpowiedź Marylin Monroe na pytanie, co ma na sobie nocą.

"Coco Chanel. Legenda i życie" da Ci wgląd w życie kobiety, która pomimo licznych kochanków i znanych przyjaciół, takich jak Cocteau, Strawinsky czy Picasso, do końca życia pozostała niezależna. Była kobietą, która praktycznie zrewolucjonizowała świat mody: swoją reką skróciła spódnice i stworzyła "małą czarną", której nie powinno zabraknąć w dobrze zaopatrzonej damskiej garderobie.

Była wyemancypowaną projektantką dla wszystkich kobiet. Dzięki Coco!

Martin Luther King - I have a dream

Martin Luther King - I have a dream

Zobacz ofertę

"Mam marzenie": to słowa, które od razu pojawiają się w naszej głowie, jeżeli ktoś wspomni Martina Luthera Kinga.

Około pięćdziesiąt lat temu działacz na rzecz praw obywatelskich i pastor baptystyczny, Martin Luther King został zastrzelony przez rasistę. Autorka opowiada o dzieciństwie Kinga w amerykańskim stanie Georgia oraz o przeżytych doświadczeniach pełnych niesprawiedliwości i przemocy. Zasłynął przede wszystkim z powodu porywających przemówień, w których wielokrotnie nawoływał do pokoju.

Jest to książka, którą należy przeczytać, której historię i przesłanie należy powtarzać, ponieważ wizje takie jak te są fundamentem racjonalnego społeczeństwa, które żyje w pokoju.